רוחאני התחמק משאלת כתבת חדשות 2. צפו

הנשיא האירני משך את מרב תשומת הלב ביומו הראשון של הכינוס הכלכלי בדאבוס, בנאום שנתפס בעולם כמתון ופייסני. עם זאת, בין נאום לנאום, הספיק רוחאני לחמוק מכתבת חדשות 2, ששאלה מדוע לא הזכיר את ישראל והאם הקשיב לנאום נתניהו. שומרי ראשו הדפו את צוות הצילום הישראלי. צפו בהתחמקות האירנית

הכינוס הכלכלי בדאבוס הפך ביומו הראשון לוועידה מדינית לכל דבר, כשנשיא אירן רוחאני הוא הכוכב המדובר. עבור המשלחת הישראלית מדובר היה ביום מוצלח מבחינה כלכלית, אבל לא ממש מבחינה מדינית. בין נאום לנאום, הספיק הנשיא האירני לחמוק משאלה שהפנתה אליו כתבת חדשות 2 קרן מרציאנו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בזמן שראש הממשלה נתניהו שיווק את ההייטק הישראלי למשקיעים בינלאומיים, המשלחת האירנית הלכה ותפסה לגיטימציה במסדרונות הדיפלומטיים בדאבוס. זה התחיל בנאום מתון של רוחאני בבוקר, והמשיך בפגישות מדיניות ועסקיות שלו.

את החיוכים של רוחאני זכה צוות חדשות 2 לראות מקרוב מאוד. כשניסה לראיין אותו, נהדף על ידי שומרי ראשו. "מר רוחאני, מדוע לא הזכרת את ישראל היום? האם הקשבת לנאום של נתניהו?", שאלה מרציאנו את רוחאני, אך הנשיא האירני התעלם מהשאלות והמשיך ללכת.

"אירן לא רוצה נשק גרעיני"

רוחאני נואם בדאבוס (רויטרס)
"בשלושת העשורים הקרובים בכוונתי להפוך את אירן לאחת הכלכלות החזקות בעולם", הצהיר נשיא אירן בנאומו. בנוסף קרא רוחאני לכינון שלום עם "כל המדינות שאירן מכירה בהן", סירב להתייחס לישראל והדגיש את כוונתו להמשיך בתכנית הגרעין - למטרות שלום.

בפתח דבריו, אמר רוחאני כי הגיע לדאבוס משום שהוועידה "מספקת הזדמנות למנהיגים העולמיים להיפגש ולדון בסוגיות הגלובליות. הכינוס הזה מסייע בניהול העניינים הבינלאומיים. אני כאן כדי להביע את התקווה של עמי לשיתוף פעולה, שיח ושלום. העם האירני צריך להתקבל בקהילה הבינלאומית. מאז כניסתי לתפקיד אנו חשים רוח חדשה של תקווה".

רוחאני התייחס גם לתכנית הגרעין ולהסכם עם המערב והדגיש את הצורך של הכרה אמריקנית בזכויותיה של אירן. "נציגים מאירן וארה"ב החליטו לשבת יחדיו כדי לפתור מחלוקות בנוגע לגרעין, זו ההתקדמות המשמעותית ביותר מאז ההפיכה האסלאמית", אמר. "הרפובליקה האסלאמית גדלה ופורחת וארה"ב צריכה לקבל את מיקומה ותפקידה ההיסטורי של אירן. אירן מחפשת מעשים ולא רק מילים במגעים עם ארה"ב".

רוחאני הדגיש כי אין בכוונת ארצו לייצר נשק גרעיני, אך הדגיש כי אירן תמשיך לפתח יכולות גרעיניות אזרחיות. "אנחנו לא מוכנים שיציבו מכשולים מול מדעני הגרעין שלנו והטכנולוגיות שלנו", הצהיר. "אני אומר שוב ושוב - אין מקום לנשק גרעיני במדיניות שלנו, אירן לא רוצה נשק גרעיני. לא ביצענו שום פעולה תוקפנית כנגד אף אחד".