נשיאת ארגנטינה רומזת: ישראל וארה"ב מתערבות בחקירת מות התובע

על רקע חקירת נסיבות מותו של אלברטו ניסמן, התובע הכללי שהאשים את כריסטינה קירשנר בטיוח הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ב-1994, רומזת הנשיאה כי ישראל וארה"ב מנסות לפגוע בארצה. "מעדיפים אותנו לא מפותחים מדעית", אמרה. אולם הלחץ מבית נמשך; 400 אלף בני אדם השתתפו בהפגנה ברחובות הבירה וקראו לצדק עבור ניסמן

נשיאה וחשודה. פרננדז קירשנר (רויטרס)

נשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדז קירשנר רמזה היום (רביעי) כי ארצות הברית וישראל מתערבות בענייניה הפנימיים של ארגנטינה. דבריה נאמרו על רקע חקירת מותו של התובע הכללי אלברטו ניסמן, שטען כי פרננדז הייתה מעורבת בעסקה לטיוח המעורבות האירנית בפיגוע בבניין הקהילה היהודית במדינה ב-1994. יחד עם זאת הלחץ מבית נמשך; יותר מ-400 אלף איש הפגינו נגד הממשל לציון חודש למותו המסתורי של התובע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שנשאה במהלך ביקור בתחנת כוח גרעינית במדינה התייחסה קירשנר לדברים שאמר שר החוץ של ארגנטינה, הקטור טימרמן, שהואשם גם הוא במעורבות בטיוח. אתמול אמר טימרמן כי שלח מכתבים לשר החוץ הישראלי ולמזכיר המדינה האמריקני ובהם הבהיר כי על שתי המדינות לחדול מהתערבות בענייני ארגנטינה.

"יש מי שמעמידים פני טיפשים ומעדיפים להסתכל לצד השני. אני קוראת לכל בני ארצי לקרוא היטב כל פסקה במכתבים האלה", אמרה קירשנר. לדבריה, המעורבות החיצונית נובעת מאינטרסים כלכליים שנועדו להחליש את ארגנטינה. "הם מעדיפים ארגנטינה ללא תכנית גרעין, ארגנטינה שאינה מפותחת מדעית, עם משכורות נמוכות וכוח עבודה זול", אמרה.

התובע שנרצח. אלברטו ניסמן (רויטרס)

ארגנטינה נערכת לצעדת זיכרון מתוחה

דובר שגרירות ישראל בארגנטינה סירב להגיב על הדברים. גם דובר השגרירות האמריקנית לא הגיב לטענות, אך הפנה להצהרה של מחלקת המדינה האמריקנית מאתמול ולפיה ארצות הברית מציעה לארגנטינה את עזרתה בחקירת נסיבות מותו של אלברטו ניסמן.

הערב (שעון ארגנטינה) נערכה צעדה המונית לציון חודש למותו המסתורי של ניסמן. הצעדה היוותה מפגן כוח משמעותי נגד הממשל המכהן. יותר מ-400 אלף בני אדם צעדו מבניין הקונגרס בבירה ועד לכיכר המרכזית, פלאזה דה- מאיו. המפגינים נשאו בהפגנה את דגלי המדינה ושלטים עליהם נכתב "צדק" ו- "אמת" ודרשו "תשובות מהממשל. 

גופתו של אלברטו ניסמן, שחקר את הפיגוע ב-1994 שבו נהרגו 85 בני אדם, נמצאה בחודש שעבר ירויה בדירתו. לצד גופתו נמצא אקדח ובתחילה טענו הרשויות בארגנטינה כי ניסמן התאבד, אך בהמשך הודיעו החוקרים כי ניסמן נרצח. גופתו של ניסמן נמצאה יום בלבד לפני שהיה אמור להציג את הטענות על טיוח הפיגוע בפני הפרלמנט בארגנטינה.