צפו: אגם לבה מאיים ומבעבע בראש הר געש בהוואי

האגם על פסגת הר הגעש קילאווה בהוואי מתמלא בימים האחרונים בלבה רותחת ומבעבעת. התופעה מספקת תמונות מרשימות, אבל צוות חוקרים מאוניברסטית מיאמי חוששים כי זו עלולה להיות התחלה של אירוע דרמטי

התפרצות מרשימה: המכון הגיאולוגי האמריקני מציג "תמונות דרמטיות", כהגדרתו, של לבה פורצת בתוך הר הגעש קילאווה Kilauea שבהוואי. בפסגת הר הגעש נוצר כבר לפני שנים אגם שמרכז את הלבה לים קטן ומבעבע, ובימים האחרונים אגם הלבה עולה על גדותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבעבוע החריג מושך אליו סקרנים וגיאולוגים שטוענים היום שזו, כנראה, רק התחלת התפרצות במהלך הימים הקרובים, הר הגעש עשוי לפלוט זרנוקי לבה חזקים בהרבה. הגיאולוגים טוענים שלפני תחילת הפעילות הוולקנית על פסגת ההר, לא פחות מ11 רעידות אדמה זעזעו את האזור ביממה אחת - מוקד שתיים מהן אותר ממש בליבו של ההר.

מדענים מאוניברסיטת מיאמי שעוקבים במשך שנים אחרי הפעילות של ההר מצאו בתחילת חודש יוני האחרון אגם מגמה תת קרקעי בעומק של 9 קילומטרים מתחת להר. הפרופסורית לין גאוקווינג ועמיתיה התכוונו לבצע קידוחים עמוקים כדי ללמוד עוד על הקרקע ואגם המגמה. המדענים העלו חשש שהתפרצות זו דומה להתפרצויות ועל כן הרעידות הקטלניות, שזכורות לתושבי האיים האמריקנים באוקיאנוס השקט, עשויות לחזור על עצמם בכל יום.