האופוזיציה הסורית: "המשטר מבצע פשעים כמו הנאצים"

מתח רב בפתח פסגת ג'נווה 2 בנושא המלחמה בסוריה: שר החוץ של אסד משגר איומים, נציג האופוזיציה בהאשמות קשות, וג'ון קרי וסרגי לברוב מתבצרים בעמדות שלהם

עימותים סביב שולחן המו"מ (רויטרס)

תשומת הלב העולמית מכוונת היום (ד') לפסגת ז'נווה 2, שנועדה למצוא פתרון למלחמת האזרחים שמשתוללת מזה שלוש שנים בסוריה. כבר בדברי הפתיחה של הנואמים, ניתן היה להבחין במתח הרב ובלחץ של המשתתפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עימות ראשון נרשם מיד בפתיחה בין שר החוץ הסורי וואליד מועלם למזכ"ל האו"ם באן קי מון. באן ביקש מהדוברים שלא להאריך בדברים, אך מועלם התעלם מבקשותיו ודיבר במשך 30 דקות. "זו זכותי להביע את נקודת המבט הסורית", גער במזכ"ל האו"ם. "אתה חי בניו יורק, אני חי בסוריה".

לנציגי האופוזיציה שהגיעו לשווייץ, הפנה מועלם מספר שאלות מהולות בביקורת חריפה. "איפה החזון שלכם למדינה המופלאה הזו? אילו רעיונות יש לכם ומה התוכנית הפוליטית שלכם? אני בטוח שאין לכם כלום", אמר.

נציג האופוזיציה הסורית, אחמד ג'רבה, בחר להתייחס לפרסום תמונות הזוועה מהמדינה ואמר כי הן חושפות את ההתעללות המשטר הסורי באזרחי המדינה. "התמונות מעידות שהמשטר מבצע פשעים כמו אלו שביצעו הנאצים", האשים.

וואליד אל מועלם - שר החוץ הסורי (רויטרס)

"אנו כאן כדי להציל את סוריה"

בפתח הוועידה, דווקא הביע מזכ"ל האו"ם באן קי מון אופטימיות לגבי השגת המטרה המיוחלת. "הנוכחות שלכם כאן מעלה תקוות. אני בטוח ליצור התחלה חדשה", אמר באן, "אני אומר לשני הצדדים - אנו כאן כדי להציל את סוריה".

מזכ"ל האו"ם אף ציטט את נלסון מנדלה, מנהיגה המיתולוגי של דרום אפריקה שהלך לעולמו, ואמר כי "זה תמיד נראה בלתי אפשרי, עד שזה קורה. הפתרון בסוריה טמון ביכולות הפוליטיות שלכם. זו ההזדמנות שלנו להגיע לאחדות".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שמשתתף בישיבה, אמר כי "משטרו של אסד לא יכול לחדש את הלגיטימציה שלו לשלוט בסוריה, אין לו מקום בשלטון".

מנגד, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שארצו תומכת במשטר הסורי, הסכים שהאופוזיציה צריכה להיות חלק מהדיאלוג. לברוב התייחס גם לעובדה שאירן לא משתתפת בוועידה ואמר כי היא צריכה להיות חלק מהפתרון.

באן קי מון הזכיר לדוברים: "אנו כאן כדי להציל את סוריה. אנו חייבים למצוא דרך לסיים את המאבק שהרג יותר ממאה אלף בני אדם וגרם ל-2.3 מיליון בני אדם להיות פליטים".