מזכ"ל האו"ם ביטל את הזמנת אירן לשיחות השלום של סוריה

לאחר שהודיע באופן רשמי כי הוא מזמין את האירנים לקחת חלק פעיל בשיחות השלום של סוריה, באן מבטל את ההזמנה. בהצהרה ששחרר דוברו נאמר כי הסיבה העיקרית לביטול היא אי הכרתה של אירן בעקרונות המוסכמים על הצדדים, אולם בפועל ייתכן שללחץ האמריקני הייתה השפעה רבה על שינוי החלטתו

מזכ"ל האו"ם שינה דעתו. ארכיון (רויטרס)

מזכ"ל האו"ם חוזר בו: לאחר שהזמין את אירן לקחת חלק בשיחות השלום בנושא סוריה, באן קי מון החליט לבטל את ההזמנה ובכך קובע סופית כי אירן לא תיהיה גורם בשיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיבה הרשמית לפיה באן הודיעה על שינוי החלטתו, היא הודעת טהרן כי אינה תומכת בעיסקה שהתקבלה בין הצדדים הנלחמים בסוריה בקיץ 2012 - הסכמה שמהווה את הבסיס לשיחות. אולם ככל הנראה מאחורי הקלעים היה זה גם לחץ מסיבי מכיוון ארה"ב שהוביל את מזכ"ל האו"ם לבטל את ההזמנה.

"באן ממשיך להפציר באירן להצטרף לקונצנזוס הגלובלי שעומד מאחורי השיחות", אמר דוברו של מזכ"ל האו"ם מרטין נסירקי. "בשל העובדה שהאירנים בחרו שלא לקבל את ההסכמות הכלליות, השיחות יתקיימו ללא נוכחות של נציגים אירנים".

הקואליציה הסורית שמתנגדת לשלטונו של אסד הודיעה כי היא "מברכת על החלטת המזכ"ל". אותה קואליציה כבר הפצירה בעבר באירנים להשיג את כל כוחות צבאה הנמצאים בסוריה ומסייעים לאסד. באותה נשימה הודיעה הקואליציה כי היא תיקח חלק פעיל בשיחות.