הסכם הגרעין יצא לדרך: הקלה בסנקציות על אירן

עם כניסתו של ההסכם בין אירן למעצמות לתוקף, הכריז האיחוד האירופי על הקלה חלקית של הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית. משמעות ההחלטה: טהרן תוכל לחזור ולייצא נפט, המסחר בדלקים ובזהב חודש

הפעילות בכורים הופסקה, הסנקציות הוקלו (CNN)

תהליך העשרת האורניום הופסק, ההקלה בסנקציות לא איחרה להגיע: לאחר שהיום (ב') נכנס לתוקף באופן רשמי ההסכם בין אירן למעצמות ותהליך העשרת האורניום בכור בנתאנז הופסק - הודיעו האיחוד האירופי וארה"ב על הקלה בחלק מהסנקציות הכלכליות נגד אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההקלה בעיצומים היא במסגרת ההתחייבויות אליהם הגיעו הצדדים במהלך השיחות בז'נבה לפני כחודשיים. החל מהיום, ולתקופה של חצי שנה, אירן תשהה את פעילותה הגרעינית ותאפשר לפקחים לבקר באתרי הגרעין שלה, בתמורה - מגיע כעת גם שלב ההקלה בסנקציות.

בפועל, אישר איחוד האירופי הקלה בסנקציות הנוגעות למסחר בדלק ובמתכות יקרות. כמו כן, יוקל גם ייצוא הנפט מטהרן. בטהרן מקווים שהמהלך יוביל בעתיד להסרה כוללת של הסנקציות שהמערב מפעיל נגד הרפובליקה האסלאמית.

במשרד האנרגיה באירן הביעו תקווה כי ספינות נפט יחזרו להפיץ את המשאב המרכזי של המדינה ברחבי העולם והייצוא יחזור לרמה של מיליוני דולרים בשנה.

פקחי האו"ם ניתקו את הצנטריפוגות

מוקדם יותר היום, ניקו פקחי האו"ם את הצנטריפוגות ותהליך העשרת האורניום בכור בנתאנז הופסק. בנוסף, עצרה אירן גם את הליך העשרת האורניום בכור התת קרקעי בפורדו. "זה הליך מרכזי שאנו נוקטים היום", הודיעו בכירים בטהרן.

על פי ההסכם עם המעצמות שהחל היום, אירן משעה את העשרת האורניום לרמה של 20%, שיכולה לשמש לייצור נשק גרעיני. "איש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שנכח בכור בנתאנז ניתק את הצנטריפוגות", דיווח ראש סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבאר סאלחי. "קרחון הסנקציות נגד אירן - נמס".