נחבל בראשו - ושב לראות צבעים

"כילד עיוור צבעים, אף פעם לא הבנתי למה כולם כל כך מתלהבים מצבעי הקשת", סיפר ריצ'ארד ריגס, אמריקני בן 70, עיוור צבעים כל חייו. היום ריגס יכול לראות את הקשת אותה ראה כפס כתום אחיד עד היום, בזכות תאונה בבית שהשיבה לו בדרך פלא את ראיית הצבעים

ריגס - זנח את השחור לבן (CBS)

החיים הם לא שחור ולבן: ריצ'ארד ריגס, בן 70 מיאקימה שבוושינגטון, ארצות הברית, חי כל חייו כעיוור צבעים. בסוף השבוע, לאחר שנפל ונחבט בראשו, לפתע נשטפו בחייו בצבעים שלא הכיר. ריגס, מורה למוזיקה כבר 45 שנה, מסוגל לזהות כל תו וטון ללא כל מאמץ. הקושי האמיתי בחייו היה להבחין בין צבעים וגוונים שונים, עד עכשיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ריגס סיפר שבגילו המתקדם הוא מאבד לעיתים קרובות את שיווי המשקל, ולא אחת נפל בביתו או במקום עבודתו. כך קרה לו בסוף השבוע האחרון כשנפל בביתו, נחבט בראשו ואיבד את הכרתו. כשהתעורר החל ריגס פתאום לראות את העולם בצבע, כפי שמעולם לא ראה בעבר.

"כילד עיוור צבעים, אף פעם לא הבנתי למה כולם כל כך מתלהבים מצבעי הקשת", הוא סיפר. "הוריי תמיד נדהמו מצבעי הקשת, בעוד שכל מה שאני ראיתי היה פס אחד בצבע כתום. הנפילה הזו היא הדבר הכי טוב שקרה לי בחיים, עכשיו אני אוכל להבחין בצבע השיער של נכדיי או לראות באיזה צבע המכנסיים שאני לובש בבוקר".

הרופאים לא ממש מבינים איך זה קרה, משום שמכה בראש לא ידועה כטיפול מוכר בעיוורון צבעים. דוקטור רוס בת'אל מבית החולים המקומי הבהיר כי "עיוורון צבעים הוא למעשה פגם פיגמנטי ברשתית העין, ומכה חזקה לא יכולה לשנות את הפגם הזה, לכן ההסבר ההגיוני ביותר, ללא בחינת המקרה לעומק, יכול להיות זעזוע מוח שגורם לתפיסה שונה של קרני האור". 

ריגס לא ממהר לחדר המיון ואומר שבמקרה הזה מדובר בתאונה מסוג טוב. מה שמטריד אותו עכשיו זו השאלה מה יקרה בפעם הבאה שבה ייפול, שעלולה להסתיים באופן משמח הרבה פחות.