דיווח: רוסיה האיצה את משלוחי הנשק לדמשק

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי מקורות במזרח התיכון כי בשבועות האחרונים חלה עלייה משמעותית במשלוח אספקה צבאית מרוסיה לסוריה. על פי הדיווח, המשלוחים כוללים בין היתר רכבים משוריינים, כלי טיס בלתי מאוישים ופצצות מונחות. ג'ון קרי: "אם הדיווחים נכונים – הם מדאיגים מאוד"

ולדימיר פוטין ובשאר אסד (AP)

האם רוסיה מנסה לסייע להכריע את המערכה בסוריה? בשבועות האחרונים הגבירה מוסקבה את משלוח האספקה הצבאית שלה לסוריה, כולל רכבים משוריינים, כלי טיס בלתי מאוישים ופצצות מונחות - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס מפי מספר מקורות במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, מאז חודש דצמבר האחרון קיבל אסד משלוחים רבים של נשק ואספקה צבאית. "עשרות מטוסי תובלה רוסיים העבירו רכבים משוריינים, ציוד מעקב, מכ"מים, מערכות ללוחמה אלקטרונית, חלקי חילוף למסוקים וכלי נשק שונים", מסר אחד המקורות.

לדברי המקור, שסירב להזדהות בשמו, מומחי מודיעין מרוסיה מפעילים בתקופה האחרונה כלי טיס בלתי מאוישים מסביב לשעון, בניסיון לסייע לכוחות הסורים למפות את עמדות המורדים, לנתח את יכולותיהם ולהוציא אל הפועל תקיפות ארטילריות ואוויריות מדויקות נגדם.

מקור נוסף בתעשיית הנשק הבינלאומית אישר כי חלה עלייה משמעותית באספקת ציוד צבאי לכוחות אסד. "הציוד מועבר לסוריה דרך רוסיה עצמה, או על ידי מדינות באזור הים השחור, כמו בולגריה, רומניה או אוקראינה", אמר.

"אם הדיווח נכון - הוא מדאיג מאוד"

דובר במשרד החוץ של בולגריה הכחיש את הדיווח ואמר כי מדינתו לא הנפיקה אישורים עבור עסקות נשק המיועדות לסוריה. במקביל אמר שר חוץ לשעבר במדינה כי "מאוד בלתי סביר" שארצו הייתה מעורבת במשלוחים מסוג זה, בהתחשב בכך שהיא חברה בנאט"ו ובאיחוד האירופי.

"הדיווחים מדאיגים". ג'ון קרי (AP)
דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן פסקי, אמרה כי אין בידיה אישור לדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, אך הוסיפה כי שוחחה בנושא עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, שהביע דאגה מהדיווח. "השקפתו של קרי היא שאם הדיווחים האלה נכונים, הם בהחלט מהווים מקור לדאגה גדולה בנוגע לתפקיד שרוסיה משחקת בהמשך הישרדותו של משטר אסד", אמרה פסקי.

דובר יצואנית הנשק הרוסית רוסובורנאקספורט, שנחשבת למונופול בתחום ייצוא הנשק ברוסיה, סירב להגיב לדיווח. ברוסיה אומרים כי הם אינם מפרים שום חוק בינלאומי עם האספקה הצבאית לסוריה ומתעקשים כי אינם מוכרים לדמשק נשק התקפי.