פקחי סוכנות הגרעין נחתו בטהרן

סוכנות הידיעות האירנית פארס דיווחה כי צוות הפקחים של סבא"א נחת במדינה לקראת תחילת יישום הסכם הגרעין ביום שני הקרוב. השבוע פרסם הבית הלבן את פרטי ההסכם בין אירן למעצמות, שכולל פיקוח הדוק במיוחד על התקדמות תכנית הגרעין

הכור באראק (רויטרס)

צעד אחרון לקראת יישום הסכם הגרעין: צוות פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) נחת הבוקר (ש') בטהרן לקראת תחילת יישום הסכם הגרעין שנחתם בין אירן לבין המעצמות - כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית פארס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכירים בסוכנות הגרעין האירנית קיבלו את פניהם של פקחי סבא"א בנמל התעופה ושתי הקבוצות קבעו להיפגש פעמיים בהמשך היום. הצוות, בראשותו של מהנדס הגרעין מאסימו אפארו, יחל לסייר ולדווח לסבא"א ביום שני הקרוב.

במסגרת עבודתם צפויים הפקחים לבקר באתרי הגרעין בנתנז ובפורדו, על מנת להבטיח שאירן תפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20% ותדלל את מאגרי האורניום שכבר ברשותה.

פיקוח הדוק על תכנית הגרעין

פיקוח הדוק. נשיא אירן רוחאני (AP)
שלשום, בעקבות גל של ביקורת וקריאות לשקיפות מצד חברי קונגרס אמריקנים, נאלץ הבית הלבן לפרסם את פרטי ההסכם שגובש בין אירן למעצמות בשיחות שהתקיימו בז'נבה לפני כחודשיים - ושייכנס לתוקף החל מיום שני הקרוב.

על פי הודעת הבית הלבן, ההסכם כולל פיקוח הדוק במיוחד על התקדמות תכנית הגרעין של אירן, בין השאר על ידי ביקורי פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית - גם ללא התראה מוקדמת ובכל שעה. בנוסף, יוכלו הפקחים לבקר בכור המים הכבדים באראק לפחות פעם בחודש. זאת בניגוד לאיסור שביקשה אירן להטיל על ביקורים באתר. ההסכם הזמני יכנס לתוקף ביום שני השבוע, והוא יפוג ב-20 ביולי.

יקל בסנקציות על אירן? אובמה (רויטרס)
בשבוע שעבר הודיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי ארצו תקל בסנקציות על אירן אם היא תמלא אחר תנאי העסקה שנחתמה עם המערב. לדברי אובמה, לא יוטלו על אירן סנקציות חדשות. הוא הדגיש כי העיצומים יוטלו מחדש אם אירן לא תעמוד בהתחייבותה.

לפני כחודשיים נחתם הסכם בין אירן לשש המעצמות המסדיר זמנית את תכנית הגרעין של אירן. במסגרת ההסכם, ייאסר על אירן להעשיר אורניום מעל רמה של 5%, תוקפא פעילות הכור באראק ואסור יהיה לה לעשות שימוש בצנטריפוגות חדשות. הסנקציות על אירן יוקלו בתמורה.