ההסכם עם אירן יוצא לדרך: הפקחים יבקרו באתרי הגרעין בהפתעה

הבית הלבן פרסם אמש את תקציר הסכם הגרעין שהושג בז'נבה בין המעצמות לאירן ושייכנס לתוקפו ביום שני הקרוב. אלא שכעת מתברר שההסכם כולל גם צעדים בשטח שהאירנים לא ממש יאהבו: פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוכלו לבקר באתרי הגרעין מתי שרק ירצו - וללא התראה מוקדמת

תקופת המבחן של אירן מתחילה (רויטרס)

שלב יישום ההסכם יוצא לדרך, הפיקוח יהיה הדוק: בעקבות גל של ביקורת וקריאות לשקיפות מצד חברי קונגרס אמריקנים, נאלץ אמש הבית הלבן לפרסם את פרטי ההסכם שגובש בין אירן למעצמות בשיחות שהתקיימו בז'נבה לפני כחודשיים - ושייכנס לתוקף החל מיום שני הקרוב. בפרטים שנחשפו מתברר שלאירנים לא הולכים להיות חיים קלים בכלל בחצי השנה הקרובה בה ההסכם יהיה תקף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת הבית הלבן, ההסכם כולל פיקוח הדוק במיוחד על התקדמות תכנית הגרעין של אירן, בין השאר על ידי ביקורי פקחי הסוכנות לאנרגיה אטומית - גם ללא התראה מוקדמת ובכל שעה.

בנוסף, יוכלו הפקחים לבקר בכור המים הכבדים באראק לפחות פעם בחודש. זאת בניגוד לאיסור שביקשה אירן להטיל על ביקורים באתר. ההסכם הזמני יכנס לתוקף ביום שני השבוע, והוא יפוג ב-20 ביולי.

רוחאני ופוטין - חברים הכי טובים?

בעלי ברית אסטרטגיים? פוטין ורוחאני (רויטרס)

בתוך כך - ולקראת יישום ההסכם עם אירן בתחילת השבוע הבא, הזמין נשיא אירן חסן רוחאני את מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין לבקר בטהרן. שר החוץ האירני מוחמד זריף, שביקר במוסקבה, העביר את ההזמנה הרשמית לפוטין, שהשיב כי הוא מקווה להגיע לביקור רשמי בהקדם האפשרי.

פוטין קרא להגברת שיתוף הפעולה בין מוסקבה לטהרן, והדגיש את החשיבות שבהידוק קשרי המסחר והכלכלה בין שתי המדינות.