שווייץ: פשיטה על משרדי בנק HSBC לקראת הליך פלילי

שבוע אחרי הפרסומים בתקשורת שחשפו שבנק HSBC סייע לגורמים מרחבי העולם להלבין הון ולהעלים מס, אנשי התביעה פשוט על משרדי הבנק. "בעקבות הגילויים האחרונים הקשורים לבנק HSBC הפרטי, התובע הכללי מכריז על פתיחתו של הליך פלילי נגד הבנק החשוד בהלבנת הון בנסיבות מחמירות", הצהירו בשווייץ

בנק תחת חקירה (AP)

האם ראשי בנק HSBC בדרכם לבתי המשפט? אנשי התביעה בשוויץ פשטו על משרדי הבנק לקראת פתיחה בהליך פלילי נגדו. אנשי הבנק חשודים שהעלימו עין או סייעו באופן פעיל להעלמת מסים מכספים שהושגו בין השאר באמצעות סחר בנשק, סחר ביהלומי דמים או מעלימי מסים אחרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורמי התביעה בציריך טענו כי "אנשי הבנק חשודים בסיוע להלבנת הון בנסיבות מחמירות". בשוויץ  סבורים כי למרות שהבדיקה היא נגד הבנק עצמו, היא יכולה להתפתח גם לכיוונים נוספים. "החקירה עלולה להתרחב ולכלול אנשים החשודים בביצוע או השתתפות בביצוע של פעולות הלבנת הון", טענו.

על פי המסמכים שהודלפו בתחילת החודש וגרמו לזעזוע בעולם הפיננסים, הזרוע הפרטית של HSBC סייעה ללקוחות מעשרות מדינות לחמוק מתשלום מסים בחשבונות המכילים לא פחות מ-77 מיליארד ליש"ט (457 מיליארד שקלים). הקבצים שהודלפו כוללים את הפרטים של 30 אלף חשבונות ושמות של אישים מפורסמים, חלקם הקטן מישראל.

בעיתון הצרפתי "לה מונד" שפרסם לראשונה את הנתונים טענו שהחשבונות הוחזקו על ידי סוחרי נשק, מקורבים רודנים, מבריחי יהלומים ו" פורעי חוק "אחרים. הלקוחות של הבנק כוללים פוליטיקאים (גם בגימלאות וגם פוליטיקאים מכהנים) מבריטניה, רוסיה, הודו ומספר מדינות באפריקה.

אזרחים ישראלים מדורגים במקום השישי ברשימת המדינות שאזרחיה החזיקו חשבונות בשווייץ. הנהלת הבנק שנמצא בחקירה הגיבה על הפשיטה ואמרה: "אנו משתפים פעולה עם הרשויות השוויצריות מאז הפרסום הראשון ומודעים לגניבת הנתונים בשנת 2008".