מהנדס אמריקני ניסה להבריח לאירן את תכנית האב של מטוס ה-F35

מוזאפאר קהאזי, אמריקני ממוצא אירני, ניסה להעביר אלפי מסמכים הכוללים פירוט טכני ומסווג של המטוס החמקן, שנחשב למתקדם ביותר בעולם. את המסמכים הרגישים הוא החביא בארגזים שעליהם נכתב "מוצרים למשק הבית", אך סוכני המדור לביטחון לאומי בארה"ב עלו על עקבותיו ועצרו אותו

מטוס ה-F-35. ארכיון (רויטרס)

מהנדס בעל אזרחות כפולה - אמריקנית ואירנית - שעבד בחברה לפיתוח נשק עבור צבא ארה"ב, ניסה להבריח אלפי מסמכים המכילים את תכנית האב לבניית מטוס ה-F-35 המתקדם של חיל האוויר האמריקני. את המסמכים הוא החביא בתוך ארגזים עם הכיתוב "מוצרים למשק הבית", כך פורסם ברשת איי-בי-סי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המהנדס, מוזאפאר קהאזי, נעצר לפני כשבוע כשעשה את דרכו לאירן דרך גרמניה. לפי החשד, לפני כמה שבועות הוא ניסה לשלוח לאירן מסמכים המכילים מדריכים טכניים עם מידע מאוד מדויק על האופן שבו ניתן לבנות את מטוסי ה-F-35.

אלפי המסמכים התגלו בחודש נובמבר האחרון, כשקהאזי העביר אותם במשלוח בתוך גבולות ארה"ב - מקונטיקט לקליפורניה. בתיאור המשלוח של 44 הארגזים שהועברו נכתב כי תכולתם היא "ספרים וחוברות למידה באוניברסיטה, שתי מזוודות, שואב אבק ומוצרי משק בית נוספים". בפועל, הם הכילו מסמכים עם מידע מאוד רגיש על המטוס החמקן, שאותם גילו במכס סוכנים מיוחדים של המדור לביטחון לאומי בארה"ב.

רוחאני. האם ניסה לשים ידיו על המטוס? (AP)

ה-F-35 נחשב למטוס המתקדם בעולם

קהאזי עבד כמהנדס במספר פרוייקטים של משרד ההגנה האמריקני, כשאת עבודתו האחרונה סיים לפני כחמישה חודשים. לאירן נסע קהאזי יותר מחמש פעמים במהלך שבע השנים האחרונות, אך טרם התברר אם גיבש קשרים עם גורמים בממשל האירני, שרצו לשים ידיהם על התכניות.

מטוס ה-F35 הוא היקר ביותר בהיסטוריה ועלות פיתוחו עבור משלם המסים האמריקני מוערכת בסכום הגבוה מ-400 מיליארד דולר. הוא נועד להחליף את מטוסי הצי הימי של ארה"ב, כמו גם את המטוסים הנמצאים בשימוש כוחות הנחתים. המטוס מוגדר על ידי מומחי טיסה רבים כמטוס המתקדם ביותר בעולם.

בשלהי שנת 2010 נחתמה עסקה בין ישראל לארה"ב שבמסגרתה ירכוש חיל האוויר 20 מטוסי F35. המטוסים צפויים להגיע לארץ בסוף שנת 2016 ולפי הדיווחים, ישראל תהיה המדינה הראשונה מחוץ לארה"ב שתקבל את המטוס.