דוח: בכירים בבריטניה ידעו על פשעי מלחמה בעירק

דוח שהוגש לבית הדין הבינלאומי מאשים בכירים במנגנוני הביטחון הבריטיים באחריות לביצוע "פשעי מלחמה שיטתיים" במהלך הלחימה בעירק. הדוח, שבו הוזכרו שמותיהם של הרמטכ"ל הבריטי ושר ההגנה לשעבר, מביא תיאורים מצמררים של עינויים, הכאות ואף תקיפות מיניות שבוצעו על ידי הכוחות הבריטיים

האם בכירים בבריטניה יואשמו בביצוע פשעי מ (רויטרס)

האם בכירים במנגנוני הביטחון של בריטניה יועמדו לדין? לבית המשפט הבינלאומי בהאג הוגש דוח שבו מוצגים תיאורים מפורטים של פשעי מלחמה שבוצעו בעירק על ידי הכוחות הבריטיים, בידיעתם של מפקדים ואף שרים לשעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדוח, שהוגש על ידי ארגוני זכויות אדם בבריטניה ובאירופה, מפורטות על גבי 250 עמודים טענות קשות הנוגעות ל"פשעי מלחמה שיטתיים שבוצעו בעירק על ידי הכוחות הבריטיים בין 2003-2008". הדוח מגולל מעשים חמורים רבים החל מהכאת עצורים, דרך מכות חשמל לשבויים, הוצאות להורג מבוימות ואף תקיפה מינית.

על פי הדיווח בעיתון "אינדיפנדנט" הבריטי, בין הבכירים ששמותיהם הוזכרו בדוח ניתן למצוא את ראש המטה הכללי הבריטי, פיטר וול, וכן את שר ההגנה לשעבר אדם אינגרם. הדוח נשען על עדויותיהם של יותר מ-400 עירקים, שלטענת מגישיו "מייצגים אלפי האשמות הנוגעות להתעללות שהגיעו לכדי פשעי מלחמה שכללו עינויים, יחס אכזרי ובלתי אנושי".

הדוח נחשב למפורט ביותר שהוגש אי פעם לידיו של בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה, בנוגע למעשיהם של הכוחות הבריטים בעירק. בשנת 2006 אמרו שופטי בית הדין שקיימת תשתית להנחה כי בוצעו פשעי מלחמה בעירק, אולם אז נימקו בבית הדין כי מספרן הנמוך של העדויות, קרוב ל-20, לא מצדיק פתיחה בחקירה.

בשנים האחרונות התווספו מאות עדויות על מעשי התעללות ועינויים שבוצעו על ידי הכוחות הבריטיים במהלך הלחימה בעירק.