אירן: הסכמות עם אירופה על יישום תכנית הגרעין

יממה לאחר שמנהיגה העליון של אירן התבטא בחריפות נגד ארצות הברית, תחנת הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה כי אנשי הרפובליקה האסלאמית הגיעו להסכמות עם נציגי האיחוד האירופי על יישומו של הסכם ז'נבה. "אישור ההסכמות מחויב בהחלטת הממשלות", הבהיר סגן שר החוץ האירני

"הסכמות בין אירן לאיחוד האירופי", ארכיון (רויטרס)

האם המשבר בין אירן למעצמות מתקרב לסיום? תחנת הטלוויזיה הממלכתית באירן דיווחה כי נציגי הרפובליקה האסלאמית הגיעו להסכמות יחד עם נציגי האיחוד האירופי בנוגע ליישום הסכם הביניים בנוגע לתכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, טהרן הגיעה יחד עם נציגי האיחוד האירופי למסקנות ממשיות. יחד עם זאת צוין, כי הסיכומים יאושרו רק לאחר שיידונו על ידי ממשלות המדינות המעורבות. אנשי האיחוד האירופי ייצגו בדיונים את שש המעצמות המערביות שחתמו על ההסכם מול האירנים בז'נבה בחודש נובמבר האחרון.

"מרבית הנושאים הפוליטיים והטכניים נפתרו בדיונים", אמר סגן שר החוץ של אירן עבאס ארקצ'י לאחר יומיים בהם התקיימו השיחות. "אך ההחלטה הסופית חייבת להתקבל על ידי הממשלות", סייג. במקביל, דובר האיחוד האירופי הצהיר כי על פי המידע העדכני ביותר שיש ברשותו, השיחות בין האירנים לאיחוד האירופי "עדיין מתרחשות".

חמינאי נגד ארה"ב: "נדון עם השטן"

הדיווחים בנוגע להסכמות באים כיממה לאחר שמנהיגה העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי, אמר במהלך השיחות "נחשפה העוינות של ארצות הברית למדינה המוסלמית".

האייתולה חמינאי מרגיש עוינות מהשטן (AP)

"הכרזנו בעבר שעל מספר נושאים, באם נרגיש שהם דחופים, אנחנו מוכנים לדון אפילו עם השטן - כדי להחליש את הרשעות", אמר חמינאי ורמז לארצות הברית. "שיחות הגרעין מראות את העוינות של ארצות הברית כלפי אירן, האיראנים, האיסלאם והמוסלמים". 

מנהיגה הרוחני העליון של אירן המשיך ותקף גם את ישראל: "לארצות הברית אין זכות לדבר בנושא זכויות האזרח, מפני שוושינגטון היא המפירה המרכזית של שמירת זכויות אזרח. המשטר הציוני מבצע את הפשעים האכזריים כאלה בתמיכתה של ארה"ב".

הדברים החריפים נאמרו בפגישה של האייתולה עם אלפי מנהיגי דת, אקדמאיים ואנשי ממשל בעיר קום. סגן שר החוץ, עבאס אראקצ'י, הנציג מטעם אירן, תת מזכיר המדינה האמריקני וונדי שרמן, ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון - צפויים לחדש היום בז'נבה את השיחות עם אירן בנושא תכנית הגרעין.