ארה"ב: "פעולות סין פרובוקטיביות ומסוכנות"

המתח סביב קבוצת איים לא מיושבים בים סין מאיים להשפיע לרעה לא רק על היחסים של סין עם מדינות האזור, אלא גם על היחסים בין סין לארה"ב. מחלקת המדינה האמריקנית תקפה בחריפות את המגבלות שסין הטילה על דייגים באזור, וטענה כי אין להן שום הסבר או ביסוס בחוק הבינלאומי

השלטון בבייג'ינג מסתכן? (רויטרס)

המתח בין סין העממית ליפן משפיע גם על היחסים בין שתי המעצמות החשובות בעולם: ארה"ב וסין. הממשל האמריקני אמר כי המגבלות שהטיל הצי הסיני על אזור ימי השנוי במחלוקת בין סין ויפן הן "פרובוקטיביות ועם פוטנציאל מסוכן", מה שמוסיף למתיחות בדרום מזרח אסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרקע לפעולות הוא מחלוקת על ארכיפלג - שרשרת איים - לא מיושב בים סין, שגם סין העממית וגם יפן טוענות לריבונות עליו. הוועדה המחוקקת של מחוז חונאן אישר חקיקה שנכנסה לתוקפה ב-1 בינואר, שדורש מסירות דיג שאינן סיניות לבקש מראש אישור מהרשויות בסין על מנת להיכנס למים הטריטוריאליים של הארכיפלג.

מהלך כזה, אם ייאכף, יכול להחריף את המתח באזור וגם את המתח המובנה שביחסי ארה"ב וסין. לאחר שסין הכריזה, לפני חודשיים, כי האזור האווירי מעל האיים הוא שטח הגנה שלה, חיל האוויר האמריקני הטיס שני מטוסי תובלה בהתרסה נגד הצעד הסיני.

"המגבלות הללו על מדינות אחרות בנוגע לפעולות הדיג באזורים של ים סין מהוות צעדים פרובוקטיביים ויש להן פוטנציאל להיות מסוכנות", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן פסקי בתדרוך בוושינגטון. "סין לא הציעה שום הסבר או בסיס בחוק הבינלאומי לדרישות הימיות שלה. העמדה שלנו הייתה ונשארה שכל הצדדים צריכים להימנע מפעולות חד צדדיות שמעלות את המתח באזור ופוגעות במאמצים הדיפלומטיים שלנו להשיג יציבות ולפתור בדרכי שלום את המחלוקות באזור", הוסיפה.