מתפייסים: אובמה הזמין את מרקל לבית הלבן

מאז פורסם כי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי האזינה ללשכתה של קנצלרית גרמניה הגיעו היחסים בין ארה"ב לגרמניה לשפל של שנים. הערב שוחח הנשיא האמריקני עם מרקל והזמין אותה לביקור בוושינגטון. אובמה אף איחל למרקל, ששברה את אגנה בתאונת סקי, החלמה מהירה

אובמה ומרקל, ארכיון (AP)

על רקע המבוכה הדיפלומטית בעקבות חשיפת תכנית המעקבים והפרסומים שלפיהם האזינה הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי ללשכתה של קנצלרית גרמניה, שוחח הערב (ד') הנשיא אובמה עם אנגלה מרקל והזמין אותה לביקור בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בארה"ב מעריכים כי הביקור בוושינגטון יאפשר לאובמה ללבן את היחסים עם מנהיגת גרמניה, שהגיעו לשפל חדש בעקבות פרסום מסמכיו של המדליף אדוארד סנואדן, ובהם הפרטים על הציתותים ללשכה בברלין.

בשיחת הטלפון בין השניים, איחל אובמה למרקל החלמה מהירה, לאחר שזו שברה את אגנה בתאונת סקי בסוף השבוע האחרון. על פי הודעת הבית הלבן השיחה בין השניים עסקה גם בנושאים דיפלומטיים ובהם הסכם הסחר בין ארה"ב לאיחוד האירופי, ופסגת מדינות נאט"ו הקרובה.

על פי הפרסומים, ארה"ב האזינה במשך יותר מעשור לטלפון האישי של הקנצלרית, בעזרת סניף ריגול שהקימו בשגרירות בברלין ומשם ניטרו שיחות באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. בעקבות החשיפה התנצל אובמה בפני מרקל, וטען כי לא ידע כלל על האזנות.

זמן קצר לאחר מכן, שיגר אדוארד סנואודן, מי שעומד מאחורי פרסום המסמכים החשאיים, מכתב לקנצלרית שבו ביקש את תמיכתה. "זה לא פשע להגיד את האמת", כתב סנואודן לקנצלרית. "אני משוכנע שהתמיכה מהקהילה הבינלאומית תוביל את ממשלת ארה"ב לזנוח את התנהלותה".