סגן נשיא ארה"ב מבטיח: "נשמור על היתרון הצבאי של ישראל"

סגן הנשיא ג'ו ביידן הודיע במהלך חגיגות יום העצמאות בשגרירות הישראלית בוושינגטון כי ארצו תפעל לשמור על היתרון הצבאי של ישראל באזור, וכי בלי פיקוח בינ"ל הדוק - לא יהיה הסכם גרעין עם אירן. "נדאג לספק לישראל את מטוסי ה-F35, ישראל תהיה המדינה היחידה במזה"ת עם מטוסים מהדור הזה", הבטיח

(חדשות 2)

חוגגים עצמאות בצל הסכם הגרעין המתגבש: סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, הבטיח הלילה (שישי) כי ארצו תספק לישראל מטוסי קרב מדגם F-35 בשנה הבאה וזאת בכדי לסייע לבעלת הבריתה לשמור על יתרונה הצבאי במזרח התיכון, לדבריו. ביידן אמר את הדברים במהלך חגיגות יום העצמאות לישראל שנערכה בשגרירות בוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביידן תאר את המטוסים כ"טוב ביותר שלנו, מה שיהפוך את ישראל למדינה היחידה במזרח התיכון שיש מטוסי הדור חמישי זה". לטענת סגן נשיא ארה"ב מכירת המטוסים לישראל מהווה "יתרון איכותי". דבריו של ביידן לא מדויקים, שכן טורקיה היא מדינה שותפה לפיתוח מטוס הקרב העתידי, כשחיל האוויר הטורקי אמור לקבל לא פחות מ-100 מטוסים ממנו.

כמו כן התייחס ביידן לביקורת שהושמע כלפי הנישא אובמה ואמר: "בואו נבהיר משהו. שום נשיא לא עשה יותר כדי לתמוך בביטחונה של ישראל מאשר הנשיא ברק אובמה, תסתכלו על העובדות", אמר סגן הנשיא שהוסיף כי במידה ואירן תמשיך בפרויקט הגרעין שלה, "כל האופציות על השולחן", ציטט את דברי הנשיא אובמה. ביידן הדגיש כי ללא פיקוח בינלאומי הדוק על מתקני הגרעין של אירן, לא ייחתם עימה הסכם.

לפני כחודשיים חתם משרד הביטחון על עסקה לרכישת 14 מטוסי חמקן נוספים לחיל האוויר, בעלות 110 מיליון דולר למטוס. העסקה נחתמה מול מנהלת פרויקט בניית המטוס במשרד ההגנה האמריקני, רכישה זאת מתווספת לעסקה הקודמת שנחתמה בספטמבר 2010 לרכש 19 מטוסים. בסך הכל ירכוש משרד הביטחון בשלב זה 33 מטוסי F-35, שיכונו בחיל האוויר "אדיר", במחיר ממוצע של כ-110 מיליון דולר למטוס.