הצי האיטלקי הציל עשרות פליטים ממוות

הצי האיטלקי מפרסם היום תמונות של ספינה עמוסת מהגרים ופליטים מאפריקה שכמעט וטבעו לפני שהגיעו לחופי האי האיטלקי למפדוסה. על פי הצי, כדי למנוע אסון, ספינות נשלחו להצלת הפליטים והמהגרים שמוכנים גם למות במסגרת ניסיונות הבריחה שלהם ממדינות מריבה באפריקה או במזרח התיכון

חיל הים האיטלקי הציל אמש (ד') יותר מ-200 פליטים ומהגרים, רובן ממדינות אפריקה, אחרי שהספינה שלהם נקלעה לצרות סמוך לחופי למפדוזה, האי בדרום איטליה שהפך בשנים האחרונות למקלט של עשרות אלפי פליטים המסכנים את חייהם בתקווה לעתיד טוב יותר באירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיל הים דיווח שהצליח להציל לפחות 233 מהפליטים ופירסם את התמונות מהחילוץ. בתמונות ניתן לראות את ספינת הצי, ספינה באורך 10 מטרים, עמוסה לחלוטין בפליטים, מנסה להיאבק בגלים כדי להגיע לחוף מבטחים. ספינות פליטים יוצאות כמעט מדי לילה לכיוון איטליה מכמה נמלים ברחבי צפון אפריקה. במקרים רבים הספינות האלו עמוסות מאוד ולא מסוגלות לשאת את המשקל. על פי ההשערות, אלפי פליטים מתו במהלך ניסיונות כאלו לחצות את הים התיכון. כוחות החילוץ האיטלקים עוקבים אחרי הספינות האלה ופעמים רבות נאלצים לצאת לים כדי להציל חיים.

על פי הדיווחים בתקשורת האיטלקית, הפליטים שניצלו מגיעים מהרבה מאוד מדינות אפריקניות - אריתריאה, ניגריה, סומליה, זמביה ומאלי. לעיתים יש גם מהגרים מפקיסטאן ומסוריה על הספינות האלה. בחודש אוקטובר האחרון 366 בני אדם שניסו להגיע לחופי למפדוזה מתו בין הגלים אחרי שהספינה שלקחה אותם טבעה.

באיטליה נערך ויכוח ציבורי סביב סוגיית המהגרים, מבצעי ההצלה, היחס והזכויות של אותם המהגרים. איטלקים רבים נרעשו כששמעו שהמהגרים שהגיעו לאיטליה רוססו בחומרי ניקוי כשעלו לחוף, מחשש להפצת מחלות.