אירן: "הגענו להסכמה על יישום ההסכם עם המערב"

לאחר שאירן והמערב חתמו על עסקת הגרעין בז'נבה, מושגת הסכמה גם על הסעיפים האחרונים בעסקה ועל יישומם. דיפלומט אירני אמר כי הצדדים הגיעו להבנות נוספות, שיביאו ליישום ההסכם כבר בעוד חודש. העשרת האורניום של אירן תוגבל בתמורה להקלה בסנקציות

הכור באראק (AP)

סוכנות הידיעות האירנית "איסנה" מדווחת כי אירן הגיעה להסכמה עם המערב על פרטיה האחרונים של עסקת הגרעין, ועל דרך יישומה. "הגענו להבנות הדדיות", צוטט בידיעה חמיד ביידינג'אד, בכיר בצוות המשא ומתן של אירן. הוא העריך כי יישום העסקה יתחיל בסוף חודש ינואר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, דיווחה הטלוויזיה הממלכתית של אירן כי סגן שר החוץ של טהרן עבאס עראקצ'י ייפגש בשבוע הבא עם הדיפלומטית האירופית הלגה שמיד.

לפני חודש נחתם הסכם בין אירן לשש המעצמות המסדיר זמנית את תכנית הגרעין של אירן. במסגרת ההסכם, ייאסר על אירן להעשיר אורניום מעל רמה של 5%, תוקפא פעילות הכור באראק ואסור יהיה לה לעשות שימוש בצנטריפוגות חדשות. הסנקציות על אירן יוקלו בתמורה.

מתנאי ההסכם עליו סוכם בין המעצמות למערב עולה כי אירן אמורה להשמיד או לשנות את מבנה האורניום המועשר לרמה של 20% שצברה בשנים האחרונות, ולא להעשיר את האורניום הנוסף שברשותה לרמה שמעבר ל-5%. בנוסף, התחייבה אירן להקפיא את פעילות כור המים הכבדים באראק ולאפשר גישה לפקחים בינלאומיים לכורים בנתאנז ובפורדו.

בישראל מתחו ביקורת חריפה על ההסכם. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה אותו "טעות היסטורית", והזהיר כי מדובר בתרמית אירנית שקונה לטהרן זמן נוסף לתכנית הגרעין שלה. בארצות הברית התעקשו כי לא ירשו לאירנים להחזיק בנשק גרעיני, אם כי לא פסלו גרעין לצרכי שלום.