פוטין: "נמשיך להילחם עד שהטרוריסטים יושמדו"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הגיב לראשונה על פיגועי ההתאבדות בעיר וולגוגראד בדרום המדינה: "יש צורך באחדות כדי להבטיח את התקדמות המדינה, ונילחם בתקיפות ובעקביות". בנאומו לקראת השנה האזרחית החדשה, הבטיח פוטין לא להיכנע לטרור

"נילחם עד שהטרוריסטים יושמדו". פוטין (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (ג') כי רוסיה "תמשיך להילחם בתקיפות ובעקביות עד שהטרוריסטים יושמדו לחלוטין" - כך מדווחת סוכנות הידיעות "אינטרפקס". פוטין התייחס בדבריו לשני פיגועי ההתאבדות בדרום רוסיה ביומיים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

בנאומו לרגל השנה האזרחית החדשה, אמר פוטין כי "יש צורך באחדות כדי להבטיח את התקדמות המדינה". זוהי התגובה הפומבית הראשונה של פוטין בעקבות הפיגועים ברוסיה, בהם נהרגו לפחות 34 בני אדם תוך יומיים בעיר וולגוגרד בדרום רוסיה, ובשלב זה אף ארגון לא נטל אחריות לפיגועים.

משרד החוץ הרוסי הגיב אתמול לשני פיגועי ההתאבדות: "הפיגועים הם חלק מטרור עולמי, כמו ההתקפות בארצות הברית ובסוריה", נמסר. "לא ניסוג, את האויב החותר תחתינו נוכל להביס רק בשיתוף פעולה". בעקבות הפיגועים, שלח אתמול ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו מכתב תנחומים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין: "בשם הממשלה והעם בישראל, ברצוני להביע את תנחומינו העמוקים למשפחות הקורבנות ואיחולי החלמה לפצועים"

"התקפות מתועבות אלה מהוות תזכורת כואבת לצורך הדחוף שיש לכל האומות שוחרות השלום לשלב כוחות במאמץ מרוכז ומשותף למגר את המקורות המסוכנים של הטרור. אין לי ספק כי תושבי וולגוגרד ימשיכו להפגין את כושר העמידה, הנחישות והאומץ שהם ידועים בהם. מחשבותינו ותפילותינו איתך ועם העם הרוסי בשעה קשה זאת", הוסיף נתניהו.

זירת האירוע, הבוקר (רויטרס)

הטרור יגבר לקראת פתיחת האולימפיאדה בסוצ'י

אלכסיי פופוב, בכיר לשעבר ביחידת אלפא הרוסית למלחמה בטרור, העריך השבוע כי הטרוריסטים רוצים לזרוע פחד לקראת אולימפיאדת החורף בסוצ'י ולגרום לאנשים שלא להגיע לאירועי הספורט. "כל ההתקפות בוולגוגרד הן חלק מאותה שרשרת, הטרוריסטים מנסים להפחיד את הציבור לקראת אולימפיאדת החורף. זה לא מפליא שהם בחרו את חופשת החג כדי לפגוע ולגרום כאב לאנשים".

ארה"ב מיהרה לפרסם הודעת גינוי לפיגוע, שבה הביעה סולידריות עם המאבק הרוסי נגד הטרור. "אנו שולחים את תנחומינו הכנים למשפחות הקורבנות ועומדים לצד העם הרוסי נגד טרור מכל סוג שהוא", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן פסקי.

גל הטרור שפוקד את רוסיה, חודשים ספורים לפני אולימפיאדת החורף בעיר סוצ'י, נועד להעביר מסר לנשיא פוטין שהטרור האסלאמי בצפון הקווקז לא ניתן להכנעה, למרות ניסיונות חוזרים ונשנים של הנשיא להילחם בתופעה.

הפיצוץ בתחנת הרכבת, אתמול (רויטרס)

המטרה: להפריע לאולימפיאדה בכל מחיר  

בנוסף לשני הפיגועים הללו, ביום שישי האחרון התפוצצה מכונית תופת בעיר פיטיגורסק בדרום רוסיה, בפיגוע שבו נהרגו שלושה בני אדם. וולגוגרד, שלא רחוקה כל כך מפיטיגורסק, היא עיר גדולה בהרבה שבה חיים מיליון תושבים. היא נמצאת במרחק של 690 ק"מ מסוצ'י - שבה תיערך האולימפיאדה.

וולגוגרד, שבצפון הרי הקווקז, היא הבירה של איזור מוסלמי ברובו שידע התקפות רבות של ארגונים קיצוניים לאורך השנים. דוקו אומארוב, מנהיג ארגון מוסלמי-צ'צ'ני קיצוני, קרא לאחרונה לאנשיו להשתמש בכל האמצעים שברשותם על מנת למנוע מרוסיה לערוך את האולימפיאדה שכל כך יקרה לנשיא פוטין.