פיגוע שני ברוסיה תוך יממה: לפחות 15 בני אדם נהרגו בפיצוץ

פחות מ-24 שעות לאחר שמחבלת מתאבדת פוצצה עצמה בתחנת הרכבת בוולגוגרד, שוב החריד פיצוץ עז את רחובות העיר בדרום רוסיה. 15 בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו בפיגוע בחשמלית. הערכה: מחבל מתאבד גרם לפיצוץ הקטלני

פחות מיממה לאחר הפיגוע שהרעיד את תחנת הרכבת בעיר וולגוגרד בדרום רוסיה, שוב פיצוץ עז גורם לנפגעים רבים בעיר. לפחות 15 בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו כשמטען חבלה רב עוצמה הופעל בחשמלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

בשלב זה אף ארגון לא נטל אחריות לפיגוע, אך החוקרים בשטח מעריכים כי מחבל מתאבד הוא שגרם לפיצוץ. הערכה זו סותרת סברה קודמת שלפיה, ארגון "האלמנות השחורות", קבוצת טרור צ'צ'נית קיצונית, המורכבת מנשים הפועלת מתוך נקמה על מות בעליהן במלחמה ברוסיה, אחראית לפיצוץ.

סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מדווחת כי בעקבות הפיצוץ, נזק רב נגרם לקרון החשמלית ובמקום נמצאים כוחות הצלה רבים, שמעניקים טיפול לפצועים ומפנים אותם לבית החולים בעיר. במקביל, גם כוחות הביטחון הגיעו לזירה ופתחו בחקירה.

זירת האירוע, הבוקר (רויטרס)

הטרור יגבר לקראת פתיחת האולימפיאדה בסוצ'י

אלכסיי פופוב, בכיר לשעבר ביחידת אלפא הרוסית למלחמה בטרור, אמר כי הטרוריסטים רוצים לזרוע פחד לקראת אולימפיאדת החורף בסוצ'י ולגרום לאנשים שלא להגיע לאירועי הספורט. "כל ההתקפות בוולגוגרד הן חלק מאותה שרשרת, הטרוריסטים מנסים להפחיד את הציבור לקראת אולימפיאדת החורף. זה לא מפליא שהם בחרו את חופשת החג כדי לפגוע ולגרום כאב לאנשים".

ארה"ב מיהרה לפרסם הודעת גינוי לפיגוע, שבה הביעה סולידריות עם המאבק הרוסי נגד הטרור. "אנו שולחים את תנחומינו הכנים למשפחות הקורבנות ועומדים לצד העם הרוסי נגד טרור מכל סוג שהוא", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן פסקי.

גל הטרור שפוקד את רוסיה, חודשים ספורים לפני אולימפיאדת החורף בעיר סוצ'י, נועד להעביר מסר לנשיא פוטין שהטרור האסלאמי בצפון הקווקז לא ניתן להכנעה, למרות ניסיונות חוזרים ונשנים של הנשיא להילחם בתופעה.

אתמול נהרגו לפחות 17 בני אדם בפיגוע בתחנת הרכבת באותה עיר, לאחר שמחבלת מתאבדת פוצצה את עצמה. על פי הערכות שונות, במידה וארגונים מוסלמים קיצוניים הם שעומדים מאחורי שורת האירועים האחרונים, הרשויות במוסקבה עשויות לנקוט ביד קשה כדי להבהיר שהממשל לא ישלים עם פעולות טרור.

הפיצוץ בתחנת הרכבת, אתמול (רויטרס)

המטרה: להפריע לאולימפיאדה בכל מחיר  

ביום שישי האחרון התפוצצה מכונית תופת בעיר פיטיגורסק בדרום רוסיה, בפיגוע שבו נהרגו שלושה בני אדם. וולגוגרד, שלא רחוקה כל כך מפיטיגורסק, היא עיר גדולה בהרבה שבה חיים מיליון תושבים. היא נמצאת במרחק של 690 ק"מ מסוצ'י - שבה תיערך האולימפיאדה.

וולגוגרד, שבצפון הרי הקווקז, היא הבירה של איזור מוסלמי ברובו שידע התקפות רבות של ארגונים קיצוניים לאורך השנים. דוקו אומארוב, מנהיג ארגון מוסלמי-צ'צ'ני קיצוני, קרא לאחרונה לאנשיו להשתמש בכל האמצעים שברשותם על מנת למנוע מרוסיה לערוך את האולימפיאדה שכל כך יקרה לנשיא פוטין.