צפו: האירועים של 2013 שישפיעו גם על 2014

השנה האחרונה הייתה מלאה באירועים שהשפיעו על כל העולם, אך מבין אלפי האירועים יש מקרים בודדים שימשיכו לשנות את העולם. בין אם מדובר באקדח המודפס הראשון, או בהמצאת מטבע הביטקויון חסר המדינה יש כמה אירועים שיהיה קשה להתעלם מהם גם בעתיד

השנה האזרחית מסתיימת בעוד יומיים וקדחת הסיכומים נמשכת. במהלך השנה החולפת התרחשו אירועים רבים שהשפיעו עלינו ועל העולם, אך מעטים מביניהם ימשיכו להשפיע עלינו גם בשנה הבאה. מאיזה אירועים אפשר ללמוד לקח ומאיזה יש ללמוד ולהיזהר?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפות לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מהאירועים החשובים שקרו השנה הוא המצאתו של האקדח הפלסטי הראשון שהוכן באמצעות מדפסת תלת מימדית. עולם מדפסות התלת מימד עלה השנה כיתה - הפלסטיק הקטלני המודפס, הפך זמין ליותר ויותר בני אדם. הסיכון הבטיחותי שצץ השנה בעקבות הדפסת הנשקים צפוי להתגבר והוא עשוי לאיים על כולנו בשנים הבאות.

עוד חידוש שעשה קפיצת מדרגה השנה הוא המטבע הווירטואלי ביטקוין. ייתכן שמדובר בהצלחה הווירטואלית הגדולה של השנה. הביטקוין, שיש כמה מדינות שכבר שוקלות להכיר בו, הוא הישג טכנולוגי מדהים שיעסיק אותנו רבות בשנה הבאה ולו רק בגלל השאלה - איך לא חשבו על זה קודם?

הקוסטה קונקורדיה. ארכיון (AP)

התחזוקתה של סין כמעצמה באוויר, בים, ביבשה ובחלל

הספינה האדירה "קוסטה קונקורדיה" הוכיחה השנה שאפשר למשות מהמים גם את כלי השיט הגדולים ביותר. מיליארד דולר עלה פירוק הספינה, שעלתה על שרטון, וההחלטה להשקיע כל כך הרבה משאבים נובעת משווי המתכות שבספינה.

במקרה אחר שהתרחש מחוץ לגבולות כדור הארץ, כמעט מבלי התראה מוקדמת, הנחיתה סין רכב חלל על הירח. מדובר בנחיתה ראשונה מוצלחת על ירח אחראי כמעט 40 שנה. הנחיתה המוצלחת של רכב החלל, "הארנב הירוק" שמו, מדגישה את עוצמתה הטכנולוגית של סין, שיכולה להפתיע בכל יום - בים, באוויר, ביבשה ואפילו בחלל.

אם נבחן את השנה שעברה על מנהיגי העולם נראה שברק אובמה לא ירצה לזכור במיוחד את 2013. הדיווחים האחרונים על סכסוך עם הרעייה מישל הם רק סיום עגום לרצף של כישלונות שכללו את השבתת שירותי הממשל וחוסר ההצלחה לקדם את תכנית ביטוחי הבריאות. לקראת נובמבר צפויות בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב, שעלולות להפוך את אובמה לברווז מדמם ולא רק צולע, כשזרועות ממשל נוספות עשויות לעבור לשליטת הרפובליקנים.

מלחמת האזרחים העקובה מדם בדרום סודן

בחלק אחר של העולם, באזור פחות מסוקר או משפיע ומתחת לרדאר של כולנו, משתוללת כבר כמה חודשים מלחמת אזרחים בדרום סודן. המדינה הצעירה ביותר בעולם, נפלה קורבן לסכסוכים שבטיים, שגובים את חייהם של אלפים.

אם בכל זאת לסיים בנימה אופטימית, יש עוד תמונה אחת שחמקה מתחת לרדאר, אך היא טומנת בחובה עם מסר חיובי - אין מקום רחוק מדי, אין משימה קשה מדי. מדובר בתמונה של כולנו, שצולמה מהחללית "קסיני".

החללית צילמה תמונה אחת מאזור טבעותיו של כוכב שבתאי המסתירות את השמש. מאותה זווית צילום שתוכננה בקפידה מראש, אפשר להבחין גם בפיקסל תכלת אחד קטן. אותו פיקסל הוא כדור הארץ שלנו. ב-NASA ביקשו באותו היום מכל מי שמביט לשמיים לחייך בשעת הצילום. אז יש סיכוי שגם אתם מונצחים בתמונה החד-פעמית הזאת.