בניגוד להערכת המדענים משווייץ: מומחים רוסים קבעו שערפאת לא הורעל

לפני כחודשיים קבעו מומחים משווייץ שבדקו את גופתו של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת כי הוא הורעל בחומר רדיואקטיבי - וכי זו הסיבה למותו. אלא שמומחים רוסים שבדקו אף הם את גופתו קבעו היום כי ערפאת מת מוות טבעי ולא הורעל

מת מוות טבעי או הורעל? ערפאת (חדשות 2)

נסיבות מותו של ערפאת שוב מעוררות מחלוקות: כחודשיים לאחר שמדענים משוויץ קבעו כי המנהיג הפלסטיני מת כתוצאה מהרעלה של חומר רדיואקטיבי, מומחים רוסים שבדקו אף הם את גופתו של הראיס קבעו את ההפך. לדבריהם, ערפאת מת מוות טבעי בנובמבר 2004 ולא כתוצאה מהרעלה - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקור המעורה בפרטי החקירה שמקיימים גופים בצרפת וברוסיה בנושא, סיפר כי ממצאי הבדיקה מציירים "תרחיש שונה בתכלית" מזה של מכון המחקר השוויצרי שהכריז כי ערפאת הורעל באמצעות פולוניום שהוחדר לגופו. בתיחלת נובמבר השנה, שללו מומחים צרפתיים את התיאוריה לפיה יו"ר הרשות לשעבר הורעל למוות, וטענו כי הסברה שהמוות היה טבעי מסתמנת כנכונה.

מקור הגרסאות השונות נעוץ בין היתר בעובדה כי מתקיימות מספר חקירות הנוגעות למותו של ערפאת: חקירה רשמית של הרשות הפלסטינית שמסתמכת על ממצאים ממכוני מחקר שוויצריים, מכונים רוסים וחקירה נוספת של הרשויות הצרפתיות.

הפלסטינים: "נחשוף את שמות האחראים למות ערפאת"

החקירה הצרפתית סביב שאלת מותו של יאסר ערפאת החלה בעקבות תלונה שהגישו אלמנתו סוהא ובתו זהווה, שתיהן תושבות המדינה, לאחר ש רשת "אל-ג'זירה" הציגה תחקיר שקבע לכאורה כי יו"ר הרשות הורעל באמצעות חומר רדיוקאקטיבי.

ראש צוות החקירה הרשמי של הרשות הפלסטינית, תאופיק טיראקי, טען כי יחשוף בקרוב את שמות האנשים האחראים למותו של ערפאת. "אני מבטיח שמסיבת העיתונאים הבאה בנושא תהיה האחרונה ותשפוך אור על זהותם של כל מי שביצעו, לקחו חלק או ידעו על הריגתו של הראיס", אמר טיראקי לסוכנות הידיעות רויטרס.