ר"מ יפן ביקר באנדרטה, בסין זועמים

מתיחות במזרח הרחוק: קוריאה הדרומית וסין גינו בחריפות את ביקורו של ראש ממשלת יפן שינזו אבה במקדש בטוקיו לזכר הרוגי מלחמת העולם השניה, בו מונצחים גם יפנים שביצעו פשעי מלחמה בסין ובקוריאה. משרד החוץ הסיני מסר כי "על יפן להתמודד עם העבר התוקפני שלה"

זעם בדרום קוריאה וסין. ראש ממשלת דרום קו (רויטרס)

ראש ממשלת יפן שינזו אבה ביקר היום (ה') במקדש יסוקוני בטוקיו, אנדרטה לחללים היפנים, בעיקר להרוגי מלחמת העולם השנייה. מדובר בביקור שנוי במחלוקת בינלאומית, בשל העובדה כי במקדש זה מונצחים גם שמותיהם של קצינים יפנים שביצעו פשעי מלחמה חמורים בשנות הכיבוש היפני של סין, ולכן ביקור זה מעורר את זעם הממשלה בבייג'ינג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מפצירים ביפן לעמוד בהתחייבותה לבחון מחדש את ההיסטוריה התוקפנית שלה, לנקוט צעדים לתקן את טעויות העבר, ולזכות שוב באמונן של שכנותיה האסיאתיות והקהילה הבינלאומית", נמסר ממשרד החוץ הסיני.

גם בקוריאה הדרומית, שסבלה מכיבוש יפני, זועמים על ביקורו של אבה במקדש. ראש ממשלת קוריאה הדרומית פארק גון-הייה סירבה בעבר להיפגש עם אבה עד שיפן לא תתנצל רשמית על פשעי המלחמה. "אנו זועמים ומצרים על ההחלטה הזו, זהו ביקור אנכרוניסטי", נמסר מהממשלה בסיאול.

מנגד, אבה הסביר כי הביקור במקדש הוא דרכה של יפן להיזכר בקורבנות המלחמה ולהבטיח כי לא תחזור על עצמה. "זו ההזדמנות להסביר כמה חשובים לנו יחסינו עם סין וקוריאה הדרומית", אמר בכניסה לאנדרטה.

אבה מציין בדיוק שנה בתפקיד ראש ממשלת יפן וזוהי כהונתו השנייה. מדובר בביקור ראשון של ראש ממשלה יפני במקדש השנוי במחלוקת מזה שבע שנים - קודמו של אבה בתפקיד ג'וניצ'ירו קואיזומי נהג לבקר בו מדי שנה - וליצור משברים דיפלומטיים עם סין וקוריאה.