ארדואן פיטר מחצית משרי ממשלתו

משבר פוליטי חסר תקדים בטורקיה: אמש הודיע ראש הממשלה ארדואן על פיטורי מחצית משרי ממשלתו על רקע חשדות לשחיתות בצמרת הפוליטיקה והכלכלה הטורקית. ארדואן עצמו הגיב בזעם על החקירות ואמר כי מדובר בקנוניה להפיל את השלטון

תחילת הסוף? טייפ ארדואן (AP)

ראש ממשלת טורקיה טיים ארדואן הודיע אמש כי הוא מחליף לא פחות מ-10 שרים בממשלתו, מחצית מחברי הממשלה. הפעולה של ארדואן מתבצעת בסופו של יום בו התפטרו שלושה שרים בכירים אחרים על רקע חשדות לשחיתות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר הודעתו של ראש הממשלה, כ-5,000 מפגינים קראו באיסטנבול לארדואן להתפטר. ההפגנה הסתיימה בלי תקריות יוצאות דופן והמפגינים התפזרו בשקט יחסי.

הממשל הטורקי נמצא כעת במשבר הקשה ביותר שפקד אותו מאז עלתה מפלגת הצדק והפיתוח בראשות ארדואן וגול לשלטון בשנת 2002. המשבר פרץ לפני 10 ימים, כשבכירים בפוליטיקה ובכלכלה הטורקית נעצרו בחשד לביצוע עבירות שחיתות רחבות היקף.

ארדואן עצמו הגיב כי החקירות חסרות בסיס ומהוות קונספירציה להפיל את השלטון. במהלך 11 שנות שלטונו, ארדואן פעל בשיטתיות לחיסול מוקדי כוח שיכולים לאיים על ממשלתו - הוא החליש את הצבא, שינה את החוקה, רדף את האופוזיציה ופעל נגד גופי תקשורת שעוינים את מפלגתו.