סנואודן: "פעלתי כדי לשים סוף למעקבים"

בריאיון ראשון מאז נחת על אדמת רוסיה, הסביר המדליף האמריקני אדוארד סנואודן על המניעים שהביאו אותו לחשוף את תכנית המעקבים של ארצות הברית. "ילד שנולד היום לא יבין מה המשמעות של רגע פרטי לעצמו, בלי להיות מוקלט", אמר סנואודן במהלך הריאיון ששודר היום בבריטניה

אדוארד סנואודן, המדליף שהביך את הממשל האמריקני, קורא היום (ד') "לשים סוף למעקב ההמוני". בריאיון ראשון שהעניק מאז הגיע לרוסיה, שבה קיבל מקלט מדיני, השווה סנואודן בין תכנית המעקבים של ארה"ב לספר של ג'ורג' אורוול 1984 והזהיר כי "כל ילד שנולד היום יגדל בלי ההבנה של מהי פרטיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הראיון של סנואודן שודר בערוץ 4 הבריטי, במקביל לברכת המלכה אליזבת' לחג המולד. בלוח השידורים של הערוץ כונה הריאיון "ברכת חג מולד אלטרנטיבית".

הראיון עצמו, שהוקלט גם עבור NBC, נערך על ידי העיתונאית לאורה פויטרס, שחשפה יחד עם גלן גרינוולד את המסמכים הראשונים של סנואודן במאי 2013. "השיחה שאנו מנהלים היום תקבע את האמון שאנו צריכים לתת בטכנולוגיה ובסביבה שלנו", אמר סנואודן. "עלינו לבחון את האמון שאנו נותנים בממשל, שמפעיל על התקשורת ואת הרגולציות שלו".

"אני עדיין עובד עבור ה-NSA"

"יחד ניתן למצוא יותר איזון, להפסיק את תכניות המעקב ההמוניות ולהזכיר לממשל שאם הוא באמת רוצה לדעת איך אנו מרגישים - הוא יכול לשאול", ציין סנואודן. "זה תמיד יותר זול מלרגל אחרינו".

בריאיון כתוב שהעניק שלשום ל"וושינגטון פוסט", אמר סנואודן שהמשימה שלו הושלמה. "אני עדיין עובד עבור הסוכנות לביטחון לאומי", אמר. "הם היחידים שלא מבינים את זה. יש לנו סנסורים בכיסים שעוקבים אחרינו לכל מקום אליו אנו הולכים".

סנואודן הרחיב על משנתו וחשף את המניעים שהובילו אותו להדליף את החומרים המסווגים. "תחשבו מה זה עושה לפרטיות של האדם הממוצע", הסביר סנואודן. "ילד שנולד היום לא יבין מה המשמעות של רגע פרטי לעצמו, בלי להיות מוקלט או בלי שמחשבותיו ינותחו. זו בעיה, הפרטיות חשובה, הפרטיות מעניקה לנו את החופש להחליט מי אנחנו ומי אנו רוצים להיות".