פורסמה זהותו של המחבל מקופנהגן

רשת "אל ג'זירה" מדווחת כי המחבל שאחראי למתקפת הטרור בקופנהגן הוא עומר עבד אלחמיד אלחוסין, צעיר בן 22, ששוחרר מהכלא רק לפני שבועיים. מוקדם יותר דיווחה המשטרה המקומית כי המחבל פעל בהשראת מתקפת הטרור שאירעה בפריז בחודש שעבר

עומר עבד אלחמיד אלחוסין

עומר עבד אלחמיד אלחוסין, בן 22, הוא המחבל שביצע את שני פיגועי הירי אתמול (שבת) בקופנהגן שבמהלכם נרצח דן אוזן - כך מדווחת הערב רשת "אל ג'זירה". על פי הדיווח, הוא שוחרר מהכלא רק לפני שבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום פרסמה המשטרה הדנית כי היורה שחוסל בעקבות מעשיו, הושפע מהתעמולה האסלאמית הקיצונית. לטענתה, אלחמיד אלחוסין פעל בהשראת ההתקפה המיליטנטית האסלאמית בחודש שעבר בשבועון הסאטירי הצרפתי "שארלי הבדו", בה נרצחו 12 בני אדם.

החשוד נורה ונהרג (רויטרס)

דובר המשטרה הדנית הוסיף כי המחבל היה מוכר לשירותי המודיעין וכי ככל הנראה הוא לא פעל בתיאום עם אחרים. מוקדם יותר דווח שבדירתו של החמוש נמצאו נשק ומדים. במשטרה הדנית בודקים כעת אם אלחמיד אלחוסין חזר מפעילות בקרב ארגוני הטרור במזרח התיכון.

ראשת הממשלה מניחה זר, היום (רויטרס)

"אנחנו הרוסים, מחשבותינו עם הקהילה היהודית"

קודם לכן הגיבה מרגרט השנייה, מלכת דנמרק, לגל הטרור: "זו שעה עצובה, השעה שבה אנו שומעים על היקף האירועים בימים האחרונים. מחשבותיי עם הבמאי שנרצח והשומר הצעיר מהקהילה היהודית, שהפכה ליעד הפעולות של עבריין. אני שולח את תנחומיי העמוקים לקרובי המשפחה ולשוטרים שנפצעו - זה חשוב שנעמוד יחדיו בימים הנוראים האלה ונחייה על פי הערכים של דנמרק".

ראשת ממשלת דנמרק, הלה ת'ורנינג שמידט , ביקרה בבית הכנסת בו בוצע הפיגוע והניחה זר זיכרון. "אנחנו הרוסים היום, איש איבד כאן את חייו - המחשבות שלנו עם משפחתו. היום מחשבותיה של כל דנמרק עם הקהילה היהודית, שהיא חלק מרכזי בקהילה שלנו". שמידט הוסיפה כי "אנחנו נעשה את כל מה שאנחנו יכולים כדי להגן על הקהילה היהודית במדינה שלנו".

דן אוזן, ארכיון (התקשורת הדנית)

"טרור הוא לא סיבה לעלות לישראל"

הבוקר קרא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ליהודים בכל העולם לעלות לישראל בעקבות "גל האסלאמיזציה השוטף את אירופה". דבריו של נתניהו נתקלו בביקורת דווקא מצד הרב הראשי של דנמרק, הרב יאיר מלכיאור: מלכיאור אמר כי הוא מאוכזב מהקריאה של נתניהו לעלות לישראל והוסיף כי "טרור הוא לא סיבה לעלות לישראל".

אחד ההרוגים במתקפת הטרור על דנמרק הוא דן אוזן, בן 37, שאבטח את בית הכנסת המרכזי בבירה הדנית - שם התקיים אירוע בת מצווה בהשתתפות עשרות אנשים. אוזן הוא בן לאבי ישראלי ולאם דנית, שהתגורר במדינה ומותו גרם להלם בקרב אנשי הקהילה.

זירת הפיגוע, אמש (רויטרס)

הפיגוע הראשון התרחש אתמול בשעות הצהריים כשאלמוני פתח באש לעבר בית קפה שבו ישבו פעילים למען חופש הביטוי. על פי החשד, החשוד שנמלט מהזירה שם לו למטרה מאייר שוודי שהיה במקום ובעבר פרסם קריקטורות נגד הנביא מוחמד. אדם אחד נהרג בתקרית ועוד מספר שוטרים נפצעו.

החשוד ברח מהזירה ושעות מאוחר יותר פתח באש סמוך לבית הכנסת בעיר. בשעות הבוקר המוקדמות, הצליחה המשטרה לשים ידה על החשוד, ולאחר קרב יריות קצר לחסלו.