מפתח הקלצ'ניקוב מת בגיל 94

ממציא רובה הסער הפופולרי בעולם, המהנדס הרוסי מיכאיל קלצ'ניקוב, הלך לעולמו בביתו שברוסיה. למרות הצלחת הנשק שלו, AK-47, וזכייתו בעיטורים ופרסים, הוא מעולם לא התעשר מהפיתוח. "הייתי צריך להמציא מכסחת דשא", אמר בעבר

מיכאיל קלשניקוב (AP)

הגנרל הרוסי והמהנדס מיכאיל קלצ'ניקוב, מפתח רובה הסער 47-AK הקרוי על שמו, מת בגיל 94 - כך דיווחה הערב (ב') הטלוויזיה הרוסית. רובה הקלצ'ניקוב שפיתח הפך לנפוץ בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קלצ'ניקוב נולד בדרום סיביר, קרוב לגבול רוסיה-קזחסטן. הוא שירת כמפקד טנק בצבא האדום במלחמת העולם השנייה, אך שב לביתו לאחר שנפצע. הוא הפך מאוחר יותר למהנדס, וקודם למהנדס ראשי בצבא. שם עיצב את המצאתו המפורסמת ביותר - 47-AK, ראשי תיבות של "אבטומט קלצ'ניקובה" - "האוטומט של קלצ'ניקוב" ברוסית.

הרובה שפיתח - הנפוץ בעולם (רויטרס)

רובה הקלצ'ינקוב שאותו פיתח הפך לרובה הסער הנפוץ בעולם: מעל 100 מיליון יחידות שלו שיוצרו משמשות צבאות סדירים, מיליציות וארגוני טרור. הוא מצטיין בקלות, עמידות, פשטות ומחיר זול. עם זאת, הוא מעולם לא התעשר מהמצאתו. "הייתי צריך להמציא מכסחת דשא", התבדח בעבר.

אמנם המצאתו הקטלנית לא הניבה לו כסף רב, אך הוא זכה לכבוד רב ברוסיה. כבר בשנת 1964 הוענק לו פרס לנין של ברית המועצות, ובשנת 1998 הוא זכה בעיטור אנדריי הקדוש - העיטור האזרחי הגבוה ביותר ברוסיה.