הוויקינגים חוזרים לבריטניה - ומתנצלים

לפני אלף שנה פלש מלך הוויקניגים מדנמרק לבריטניה, כבש את האי, עשק את התושבים והכריז על עצמו כמלך אנגליה. במסגרת שורת אירועים המציינים את תולדות הויקינגים, הגיעו היום לבריטניה בסירה שחקנים שהתחפשו ללוחמים הסקנדינבים, הביעו התנצלות על חטאי העבר וחילקו מתנות

אף פעם לא מאוחר לבקש סליחה: לפני 1,000 שנה הגיע המלך הויקינגי סווין פורק-בירד מחופי דנמרק יחד עם הצי שלו לבריטניה, כבש את האי והטיל אימה על תושביו. תיאורי האכזריות של הוויקינגים, ששלטו ברוב חלקה הצפוני של אירופה, הפחידו גם את הלוחמים הקשוחים ביותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת תערוכות מיוחדות בנושא תולדות הויקינגים, שייפתחו גם בבריטניה וגם בדנמרק, הגיעה היום לחופי האי הבריטי קבוצת שחקנים שהתחפשו לויקינגים על סיפון ספינת סנט קטרינה, שעשתה את כל המסע מדנמרק. רק שהפעם, במקום להסתער לבזוז ולהרוג, הוויקינגים הגיעו עם חיוכים רחבים ומטבעות זהב, או שוקולד מצופה זהב, כדי להתנצל ולהציג שכנות טובה.

מדובר באירוע ראשון במסגרת שורת אירועים לציון אלף שנה לכיבוש הוויקינגי. במהלך השנה צפויים עוד הרבה אירועים דומים שיזכירו הימים שבהם הסקנדינבים היו כובשים חסרי מעצורים ובריטניה הייתה מושבת איכרים של שבטים די נכשלים.

סליחה באיחור של 1,000 שנה (AP)

במהלך 2014 יפתחו במוזיאונים בדנמרק ובבריטניה תערוכות מיוחדות על תולדות הוויקינגים, המבצעים הימיים שלהם ואורך החיים שלהם. הוויקינגים התפשטו הרבה מעבר לגבולות סקנדינביה, ושלטו בשטחים עצומים - מהקוטב הצפוני עד לים הכספי ולים התיכון.