2 חברות פוסי ריוט" השתחררו ויצאו במתקפה נגד פוטין

נשיא רוסיה ממשיך לגלות לב רחום כלפי יריביו, לקראת אולימפיאדת החורף בסוצ'י החליט פוטין להעניק חנינה גם לחברות להקת ה"פוסי ריוט" הנחשבות לחתרניות ולשונאות השלטון "הייתי מעדיפה לדחות את החנינה הזו" אמרה אלחיונה, נזדה קראה לעולם להחרים את האולימפיאדה בסוצ'י

מריה אליוחינה, חברת הפוסי ריוט שקיבלה חנינה ושוחררה הבוקר (ב') ממאסרה, עקצה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מיד לאחר מכן. אליוחינה אמרה שמדובר ביחסי ציבור של המנהיג הרוסי וטענה שאם זה היה תלוי בה, היא הייתה מעדיפה להישאר בכלא. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הייתי מעדיפה לדחות את החנינה הזו, אבל בית הסוהר קיבל הוראה - זו הסיבה שאני כאן", הבהירה אליוחינה. "עכשיו אני הולכת לפגוש פעילי זכויות אדם. אני רוצה להתרכז עכשיו בסוגיית הכלא, אני רוצה לקחת חלק בפעילות למען האזרחים". גם נדזה טולוקוניקובה, החברה השניה בלהקה שריצתה את עונשה בבית הסוהר שוחררה היום לאחר שקיבלה חנינה מפוטין. מיד עם שחרורה, צעקה טולוקוניקובה: "רוסיה בלי פוטין" וקראה להחרים את אולימפיאדת החורףבסוצ'י.

מוקדם יותר הבוקר, הכריז פוטין על שחרורן של חברות ה"פוסי ריוט", ימים ספורים לאחר ששיחרר את יריבו הפוליטי מיכאיל חודרוקובסקי. מדובר בחנינה נוספת מבין חנינות רבות שנותן נשיא רוסיה פוטין לאסירים בבתי הכלא הרוסים, זאת כמחווה לקראת אולימפיאדת החורף בעיר סוצ'י. לולא מתן החנינה, אליוחינה וטולוקוניקובה היו אמורות להשתחרר מהמאסר בעוד כשמונה חודשים.

אליוחינה וטולוקוניקובה הורשעו ב-17 באוגוסט 2012, בעבירה שהוגדרה "חוליגניות המונעת על ידי שנאה דתית", והאיחוד האירופי הכיר בהן כאסירות פוליטיות. ביום בו קיבלו את גזר הדין ונאסרו לשנתיים אמרה אליוחינה כי היא "לא מפחדת משקרי ההונאה הזאת שקוראת לעצמה בית משפט. אתם יכולים רק לקחת את החופש שלי, כביכול. אבל אף אחד לא יכול לקחת ממני את החירות הפנימית שלי".

מעניק חנינות. פוטין (רויטרס)
פוטין התייחס לחנינות המדוברות כבר ביום חמישי במסיבת העיתונאים החד-שנתית המסורתית שלו, שבה הוא נוהג לענות על מגוון רחב של שאלות שמציגים לו העיתונאים. בסופה של מסיבת העיתונאים הוא נתן את הכותרת המשמעותית ביותר באירוע, באשר להחלטתו להעניק חנינה לאיל תעשיית האנרגיה, אחד מיריביו של פוטין, מיכאיל חודרוקובסקי. "הוא בילה יותר מעשר שנים במאסר - זו תקופה משמעותית", אמר פוטין.

פוטין הצדיק את שחרורו המוקדם של חודרוקובסקי מסיבות הומניטריות, וציין כי התקבלה ממנו לאחרונה בקשה. "אמו חולה ואני חושב שזו החלטה שאני יכול לקחת, אחתום על החנינה בקרוב", אמר פוטין ואכן שיחרר את חודרוקובסקי שטס לברלין והבטיח שלא לחזור לפוליטיקה הרוסית.