חודרוקובסקי: "אפעל למען האסירים ברוסיה"

האוליגרך לשעבר מיכאיל חודרוקובסקי כינס מסיבת עיתונאים בברלין, 36 שעות לאחר ששוחרר מהכלא ברוסיה. הוא שב והצהיר כי אין בכוונתו לשוב לפוליטיקה או לעסקים אלא להקדיש את חייו לחבריו שנותרו בכלא. "העירו אותי בשתיים בלילה, אמרו לי שמובילים אותי לברלין", שחזר חודרוקובסקי את שחרורו לעיתונאים

חודרוקובסקי בברלין היום (AP)

36 שעות אחרי ששוחר, כינס האוליגרך הרוסי לשעבר מיכאיל חודרוקובסקי מסיבת עיתונאים ב"מוזיאון החומה" בברלין. במקום הסימלי הזה בחר חודרוקובסקי להעביר את המסר שנראה כחשוב ביותר עבורו - התגייסות לטובת החברים שהשאיר בכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנשים רבים מוחזקים בבתי הסוהר ברוסיה שלא בצדק", פתח יריבו של נשיא רוסיה פוטין את מסיבת העיתונאים שלו. מנהלת המוזיאון הציגה את חודרוקובסקי, ששוחרר מהכלא אחרי עשור, ואמרה שהיא רוצה להודות לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, לשר החוץ הגרמני שטיינמאייר ולנשיא רוסיה ולדימיר פוטין על השחרור. הנוכחים באולם המוזיאון הגרמני הגיבו בקריאות בוז כשהדוברת קראה בשמו של פוטין.

חודרוקובסקי הדגיש כי המטרה המרכזית לכינוס מסיבת העיתונאים היא לומר תודה לכל האנשים שנותרו מחוייבים לו ולחופש שלו בשנות המאסר. "אני לא רוצה להיות סמל לכך שאין יותר אסירים פוליטיים ברוסיה, אני סמל לכך שניתן לשחרר אנשים במאבק אזרחי", אמר האוליגרך. "אנו חייבים להביא למצב שבו לא יוותרו אסירים פוליטיים ברוסיה".

הוא סירב לפרט את תכניותיו לעתיד, למרות שכבר התחייב בפני פוטין לא לשוב לפעילות אופוזיציה ולא לנסות להשיב לידיו את חברת הנפט "יוקוס" שהולאמה. "כאסיר שמרתי על עצמי מתכנון הפעולות שלי בעתיד, זה היה יכול לאכזב אותי".

חודרוקובסקי: "רוצה להפוך את החיים ברוסיה לטובים יותר"

ולדימיר פוטין - ממתין (רויטרס)
חודרוקובסקי לבש חליפה ועניבה, שינוי מרענן לעומת מדי האסיר, אך נראה עייף ומוטרד. "העירו אותי בשתיים בלילה ואמרו לי שאני בדרך הביתה, אחר כך אמרו לי שמובילים אותי לברלין. אני חושב שאם אגיע לרוסיה - אני לא אוכל לחזור לשם", סיפר.

האוליגרך חזר על ההכרזה, לפיה הוא אינו מתכוון לחזור לפוליטיקה, אך ציין כי לא יפסיק את פעילותו הציבורית: "אני לא מתכוון לחזור לעסקים, אני לא מתכוון לחזור על ההצלחות שלי מהעבר. אני רוצה להקדיש את הזמן הזה לאלו שנמצאים עדיין במעצר , לאנשים שנמצאים במצב חמור ממני. זה מאוד חשוב. אני רוצה להפוך את החיים ברוסיה ליותר טובים".

במהלך מסיבת העיתונאים התבקש חודרוקובסקי התבקש להגיב למעשיו של נשיא רוסיה פוטין. "הוא אמר שהוא לא מתכוון לשלוט על סוף חייו , אני מקווה שיעמוד בהבטחה הזו", אמר חודרוקובסקי. למרות זאת, היתה לו גם מילה טובה לומר לרשויות ברוסיה: "אני מודה להם שלא הטרידו את משפחתי, זה איפשר לי לנהל את המאבק בלי להתחשב ברגשות".