הנדבן אדגר ברונפמן הלך לעולמו בגיל 84

נשיא הקונגרס היהודי העולמי לשעבר מת בביתו שבניו יורק. בשנת 1999 הוא זכה במדליית החירות הנשיאותית, שאותה קיבל מקלינטון. כנשיא הקונגרס פעל לשחרור אסירי ציון בברית המועצות, לחשיפת עברו הנאצי של מזכ"ל האו"ם ולדהיים והעניק סיוע לסטודנטים יהודים

אדגר ברונפמן (AP)

נשיא הקונגרס היהודי העולמי לשעבר, הנדבן אדגר ברונפמן, הלך לעולמו הלילה (א') בגיל 84 בביתו שבניו יורק. דובר מטעם המשפחה מסר לרשת ABC האמריקנית כי הוא מת בשלווה, אך לא ציין מהי סיבת המוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברונפמן שימש כנשיא הקונגרס משנת 1979 ועד שנת 2007, אז הוחלף ברון לאודר. במהלך כהונתו פעל לשחרור אסירי ציון בברית המועצות, לחשיפת עברו כקצין בצבא הנאצי של מזכ"ל האו"ם ונשיא אוסטריה, קורט ולדהיים, ולסיוע במלגות לסטודנטים יהודים.

בנוסף, הוא הקים את תכנית "עמיתי ברונפמן" למנהיגים יהודים צעירים בישראל ובארצות הברית. בשנת 1999 העניק לו נשיא ארצות הברית ביל קלינטון את מדליית החירות הנשיאותית.

ברונפמן היה בן למשפחה יהודית-קנדית עשירה שהרוויחה את הונה כבעלת חברת "סיגרם", שהייתה יצרנית המשקאות האלכוהוליים הגדולה בעולם, לפני שנמכרה למספר חברות. אביו של אדגר, שמואל, היגר לקנדה מהאימפריה הרוסית ורכש את החברה. אדגר עמד בראש החברה אחריו, עד שנות ה-90 - אז בחר להתמקד בנדבנות.

אדגר ברונפמן הותיר אחריו אישה, ג'ן, שלה נישא בשנת 1994 לאחר שהיה נשוי לשלוש נשים לפניה. הוא הותיר אחריו חמישה ילדים: סאם, אדגר הבן שהפך לאיש עסקים מצליח בעצמו, מת'יו, הולי ואדם. שניים מאחיו עדיין בחיים - האדריכלית פיליס למברט והמיליארדר צ'ארלס ברונפמן, אחד מעשירי קנדה.