סגן שר החוץ האירני: "התקדמות איטית בשיחות"

בריאיון לכלי תקשורת במדינה, אמר סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י, כי חלה התקדמות איטית במגעים בין אירן למעצמות בנוגע ליישום הסכם הביניים שנחתם בז'נבה. "השיחות צפויות להימשך גם היום", אמר אראקצ'י

התקדמות בשיחות הטכניות על הגרעין (רויטרס)

השיחות בין אירן למערב על יישום הסכם הביניים צפויות להיכנס ליומן הרביעי. על פי סוכנות הידיעות האירנית אירנ"א, סגן שר החוץ האירני עבאס אראקצ'י אמר הלילה (א') בריאיון לכלי התקשורת במדינה כי חלה התקדמות מסוימת בשיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת השיחות שהחלו ביום חמישי בין המעצמות לאירנים, מתקיימים דיונים בנוגע לעניינים הטכניים בתכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלמית. לדברי אראקצ'י, בשיחות נכחו מומחי אנרגיה ואף בנקאים, במטרה להביא ליישום ההסכם אליו הגיעו האירנים עם המעצמות בז'נבה.

"חלה התקדמות מסוימת, התקדמות איטית", סיפר אראקצ'י בריאיון, אך לא פירט מעבר לכך. אתמול (ש') על רקע המשא ומתן והנמשך בין אירן לשש המעצמות, וההקלות הצפויות בסנקציות הכלכליות המוטלות על המדינה, הגיעה  שרת החוץ של איטליה לביקור היסטורי ברפובליקה האסלאמית, לאחר קרוב לעשר שנים שבהן שר חוץ איטלקי לא ביקר במדינה.

במהלך ביקורה של שרת החוץ, אמה בונינו, היא צפויה להיפגש בטהרן עם שורה של בכירים בהם הנשיא חסן רוחאני, ומקבילה האירני - מוחמד זריף, מי שהפך בחודשים האחרונים לפנים של אירן בפני המערב.

על פי הדיווחים בתקשורת האירנית, הביקור הדיפלומטי נועד לבחון מחדש את הקשר בין שתי המדינות, ולמצוא דרכים להרחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי ביניהן.

במהלך סוף השבוע, אמר שגריר אירן ברומא, כי "איטליה מודעת לחלוטין ליתרונות בחידוש היחסים, ועל כך שחברות מסחריות יכולות למצוא במדינה הזדמנויות כלכליות שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם".

בונינו וזריף, ארכיון (AP)

לדברי גורם נוסף בטהרן, ייתכן שבקרוב בכירים בדרג גבוה אף יותר בממשל האיטלקי יבקרו במדינה, כשהוא מכוון לראש הממשלה אנריקו לטה.

בחודש אוגוסט האחרון, זמן קצר לאחר בחירתו של רוחאני לנשיאות, הגיע למדינה סגן שרת החוץ של איטליה, ובאירן מזהים בכך רצון של מדינת המגף לחדש עימם את היחסים. "איטליה מעוניינת להיות החלוצה מבין מדינות אירופה בחידוש היחסים עם אירן", אמר בכיר בממשל.