תעשיית השחיתות שמאחורי אולימפיאדת החורף

בעוד 50 יום בדיוק תיפתח אולימפיאדת החורף ברוסיה. התקשורת העולמית מתעסקת בעיקר בכמות השלג הנמוכה, ביחס המשפיל של הנשיא פוטין כלפי הומוסקסואלים, ובמנהיגים שמאיימים להחרים את המשחקים. אבל כמעט אף אחד לא מדבר על תעשיית השחיתות שקמה ברוסיה לקראת המשחקים, תעשייה שפורחת בחסות נשיאה הכוחני של רוסיה

היה היה בארץ רחוקה נשיא שנורא אהב לעשות סקי. לנשיא היה בית קיט יפה ליד הים ורצה הנשיא לארח לידו אולימפיאידה בחורף. אותו נשיא, ולדימיר פוטין שמו, החליט שהטבע לא יעמוד בדרכו. רוסיה בקרוב תארח את אולימפיאדת החורף, אך השיפוצים בעיר סוצ'י בה ייערכו המשחקים, פוגעים בתושבים ללא היכר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אולימפיאדת החורף שתחול בחודש פברואר, צפויה להיות שונה מכל שאר האולימפיאדות. "האולימפיאדה בוונקובר עלתה שני מיליארד והאולימפיאדה בטורינו עלתה בוודאי שני מיליארד יורו", אמר בוריס נמצוב מראשי האופוזיציה ברוסיה. "אך תקציב אולימפיאדת החורף בסוצ'י עומד על 45 מיליארד דולר אמריקני".

הסרט התיעודי "המשחקים של פוטין" מציג עדויות קשות מאוד לכאורה, להיקף השחיתות שליוותה את ההכנות בעיירת הנופש. עיירה שספק אם בכלל מתאימה למשימה שהוטלה עליה.

העיר סוצ'י. ארכיון (רויטרס)

פטר פדין היה הבעלים של אתר הסקי הפרטי היחיד בסוצ'י. לא בעיר עצמה, שם אין ולא יהיה שלג, אלא 50 קילומטרים במעלה ההר הסמוך לעיר. אך אז הגיע חוק מספר 310 - "הזכות של המדינה להפקיע בלי ערעורים ובלי סירובים".

גם ואלרי מורוזוב היה בעסק ונתקל בניסיונות הסחיטה. הדרך שבה דברים מתנהלים הוא שהפקידים שאחראים מטעם הממשלה על התכניות, דורשים עמלה. מורוזוב נאלץ לברוח ללונדון מאימת הפקידים של החברה הממשלתית שמנהלת את הבנייה. כשהגניבות נערמות לכדי מיליארדים, כך גדלים האיומים, והנכסים מבחינת בעליהם, הפכו לרעילים.

גן עדן לאוליגרכים

כמדי אולימפיאדה יש גם את האנשים הקטנים שמתבקשים להתפנות - להתפנות בשביל בנייה של כביש, או בנייה של איצטדיון. תמיד מבטיחים שהאזרח הקטן לא ייפגע וכך גם בסוצ'י, הוועד האולימפי קיבל התחייבות שאיש לא ייפגע, אך המצלמה חושפת מציאות אחרת. לא רק שאין לתושבים רבים איפה לחיות, חלקם פונו כליל מאתר שאין לו כלל קשר לאולימפיאדה.

תחת התירוץ של האולימפיאדה, הולך ונבנה גן עדן לאוליגרכים. גורדי שחקים בשירות העשירים ופקידי ממשל משוחדים, בניינים שיימכרו במחירים מופקעים ברגע שהספורטאים יחזרו הביתה. למדינה כלל לא איכפת מהי מידת הפגיעה באזרחים.