"האויב המר" של הנשיא פוטין שוב חופשי

האוליגרך היהודי-רוסי ואויבו הפוליטי המר של פוטין, מיכאיל חודורקובסקי, שוחרר היום ממאסר לאחר עשור מאחורי הסורגים. לאחר השחרור המריא לברלין, שם התקבל שוב כאדם חופשי. אמש הודיע פוטין במפתיע על שחרורו: "אמו חולה, וזו החלטה נכונה לשחררו"

חופשי. חודרוקובסקי בברלין, היום (רויטרס)

שוב חופשי: אויבו הפוליטי המר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, האוליגרך היהודי-רוסי מיכאיל חודורקובסקי, הפך היום לאדם חופשי - לראשונה מאז נכלא לפני עשור בהוראת פוטין עצמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות הבוקר שוחרר מי שנחשב בעבר לאיש העשיר ברוסיה מכלאו כעבור עשר שנים, ומשם המשיך כאדם חופשי לשדה התעופה. חודורקובסקי נחת היום אחר הצהריים בברלין - שם התקבל בזרועות פתוחות. נציגי משרד החוץ הגרמני אישרו הערב בהודעה קצרה ולקונית, אך גם כזו שרבים לא היו מאמינים שהיא יכולה להיות מציאותית עד לפני כמה ימים, כי חודורקובסקי נחת בריא ושלם על אדמת גרמניה, וכי הוא שוב אדם חופשי.

"חיכיתי בהתרגשות לרגע שבו סוף סוף אוכל לחבק את בני משפחתי וללחוץ את ידיהם של כל חבריי, תומכיי ושותפיי לדרך", אמר חודורקובסקי עם נחיתתו בברלין ונראה מחויך ומאושר. הוא הודה לשר החוץ הגרמני לשעבר האנס דיטריך גנשר, שנקט בצעדים רבים על מנת להוביל לשחרורו מן הכלא הרוסי לאורך השנים.

פוטין הודיע במפתיע: "חודורקובסקי ישוחרר כי אמו חולה"

פוטין במסיבת העיתונאים, אמש (RT)
השחרור התאפשר לאחר שאמש הודיע גורם רשמי בקרמלין במוסקבה כי הנשיא פוטין חתם על צו חנינה לטייקון האנרגיה חודורקובסקי. החנינה הוענקה למי שנחשב ל'יריב המר' של פוטין "מטעמים הומניטריים".

חודורקובסקי, שבעבר הוגדר כאיש העשיר ברוסיה, היה כלוא במדינה מאז שנת 2003 לאחר שהורשע בהעלמת מס ומעילה, אם כי לטענתו הוא הוחזק כאסיר פוליטי. גורמים במערב טענו כי ייתכן ומדובר בצעד שנועד להסיר ביקורת ציבורית מפוטין, לקראת אולימפיאדת החורף שתיערך בעיר סוצ'י בעוד כחודשיים.

אתמול התייחס לנושא פוטין במסיבת העיתונאים החד-שנתית המסורתית שלו, שבה הוא עונה על מגוון רחב של שאלות שמציגים לו העיתונאים. הנשיא הרוסי הכריז על כוונתו להעניק חנינה לאיל תעשיית האנרגיה "כבר בזמן הקרוב". פוטין אמר כי חודרוקובסקי "בילה יותר מעשר שנים במאסר - זו תקופה משמעותית". פוטין ציין כי מדובר בחנינה מסיבות הומניטריות, בעקבות בקשה שהתקבלה לאחרונה מחודורקובסקי: "אמו חולה ואני חושב שזו החלטה שאני יכול לקחת, אחתום על החנינה בקרוב", הוסיף.