פוטין חתם על חנינה ליריבו חודורקובסקי

הקרמלין הודיע כי הנשיא ולדימיר פוטין חתם על חנינו ליריבו הפוליטי, הטייקון מיכאיל חודורקובסקי. מי שהוגדר בעבר כאיש העשיר ברוסיה עשוי להשתחרר מהכלא עוד היום, "מסיבות הומניטריות". אתמול רמז פוטין על כוונתו לשחרר את חודורקובסקי: "אמו חולה ואני חושב שזו החלטה שאני יכול לקחת"

ישוחרר בקרוב מהמאסר. חודרוקובסקי (רויטרס)

מחווה הומניטרית או קריצה למערב? הקרמלין הודיע היום (ו') כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חתם על צו חנינה לטייקון האנרגיה מיכאיל חודורקובסקי, שכלוא במשך כעשר שנים. החנינה הוענקה לחודורקובסקי, שנחשב ליריב מר של פוטין, "מטעמים הומניטריים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעת הקרמלין נכתב כי תוקף הצו הוא מיידי, ועורך דין המקורב לחודורקובסקי אמר לתקשורת המקומית כי השחרור עשוי להתבצע עוד היום.  חודורקובסקי, שבעבר הוגדר כאיש העשיר ברוסיה, כלוא במדינה מאז שנת 2003 לאחר שהורשע בהעלמת מס ומעילה, אם כי לטענתו הוא מוחזק כאסיר פוליטי. גורמים במערב טענו כי ייתכן ומדובר בצעד שנועד להסיר ביקורת ציבורית מפוטין, לקראת אולימפיאדת החורף שתיערך בעיר סוצ'י.

אתמול התייחס לנושא פוטין במסיבת העיתונאים החד-שנתית המסורתית שלו, שבה הוא עונה על מגוון רחב של שאלות שמציגים לו העיתונאים. הנשיא הרוסי הכריז על כוונתו להעניק חנינה לאיל תעשיית האנרגיה "כבר בזמן הקרוב". פוטין אמר כי חודרוקובסקי  "בילה יותר מעשר שנים במאסר - זו תקופה משמעותית".

פוטין ציין כי מדובר בחנינה מסיבות הומניטריות, בעקבות בקשה שהתקבלה לאחרונה מחודורקובסקי: "אמו חולה ואני חושב שזו החלטה שאני יכול לקחת, אחתום על החנינה בקרוב", הוסיף.

פוטין עונה לשאלות (RT)

פוטין: "מקנא באובמה שיכול לרגל"

בנושא המדליף אדוארד סנואודן, שחשף את פרשת הריגול וההאזנות של הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב למנהיגים ואזרחים, סיפר אתמול פוטין על הניסיון שלו כאיש מודיעין ועל כתיבת דוחות מודעינייםוההליך הארוך שעוברים הנתונים עד שהם מגיעים לעיני המנהיגים. הוא שלח עקיצה לעבר נשיא ארה"ב ואמר: "אני מקנא באובמה , הוא יכול לרגל ולצאת מזה ללא פגע". פוטין הבהיר שרוסיה לא דנה עם סנואודן בנושאי מודיעין או ההדלפות.

על פריסת הטילים במזרח ומרכז אירופה, מצד אחד של נאט"ו ומצד שני של מוסקבה, אמר נשיא רוסיה שלמרות תנועת כוחות בשטחה של רוסיה, המדינה עדיין לא החליטה האם לפרוס טילי "איסקנדר" באיזור קלינינגראד - מובלעת רוסית סמוך לפולין בצפון מזרח אירופה. טילי "איסקנדר" הם טילי קרקע-קרקע, שמסוגלים להגיע לטווח של 400 קילומטרים ולשאת ראש נפץ גרעיני.

כתב אירני שאל את פוטין מתי הוא מתכוון להגיע לביקור המובטח בטהרן? פוטין ענה "אירן היא בת ברית מועדפת באזור ואנו נשפר את היחסים עם אירן בכל המסלולים. ההתקדמות במסלול האירני נוצרה גם בגלל שינוי פרגמטי במדיניות האמריקנית". "אסור לשכוח שהנשיא אובמה עובד תחת לחצים רבים כמו זה שמגיע מהקונגרס שדואג לאינטרסים של ישראל", הוסיף פוטין, שטען כי הסנקציות לא פוגעות בהליך מול אירן. 

"אנו צריכים להסיר את כל המכשולים כדי להימנע מעימות. זה יהיה טוב לאירן ולישראל. השגנו התקדמות בנושא האירני - אנחנו צריכים להשיג גם את בטחונה של ישראל, ללא ביטחון כזה, לא תהיה התקדמות באזור. אין צורך בעוד סנקציות".