המשפחה שחזרה את הפיגוע בדנמרק: "דן הציל אותנו, הוא היה גיבור"

פיגוע הירי בבית הכנסת בקופנהגן אירע בזמן חגיגת בת המצווה של חנה בן-טוב. אמה שחזרה היום את הרגע בו השמחה נקטעה: "המאבטח אמר לנו לעצור את המוזיקה ולרדת למרתף". בן טוב שיבחה את פעילות המאבטח היהודי שנרצח: "הוא אדם מתוק, זה כל כך מצער ועצוב"

"אמרו לנו להרגיע את הילדים שבכו": מטה בן-טוב, שבת המצווה לבתה הפכה לזירת פיגוע, שחזרה היום (ראשון) את רגעי האימה שבהם הופסקה המסיבה בבית הכנסת בקופנהגן והילדים הבוכים הועברו לחדר ביטחון. בריאיון לתכנית "שש עם" שיבחה האם את המאבטחים ובהם דן אוזן שנרצח על ידי היורה: "הם נפצעו וחשבו רק על ביטחוננו, ווידאו שאנחנו בטוחים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בן-טוב סיפרה כי אמש "חגגנו את בת המצווה של בתנו חנה", פחות משנה לאחר שחגגו לבנם את בר המצווה באותו מקום.

האם חלקה שבחים רבים לתפקודו של המאבטח דן אוזן שנורה למוות:"ברבע לאחת הוא שמע יריות, נכנס ואמר לנו לעצור את המוזיקה. אחר כך הוא נכנס ואמר: 'כולם למרתף'".

בגלל הפיגוע שאירע קודם לכן בכנס לחופש הביטוי, הוגברה האבטחה סביב אירועים בקהילה היהודית. לצד מאבטחים מתנדבים, גם כוחות משטרה רבים היו בכוננות. "כשהתחיל האירוע שאלו אם יש למישהו ניסיון ביטחוני, ולבעלי היה - הוא היה מאבטח באל על, שחזרה בן-טוב. דן תדרך אותו, נתן לו מכשיר קשר ואנחנו הועברנו לחדר ביטחון - אמרו לנו להרגיע את הילדים שבכו".

זירת הפיגוע, אמש (רויטרס)

"אני גאה להיות יהודית"

"היינו בחדר הביטחון במשך כשעה וחצי-שעתיים, זה הרגיש כמו מיליון שנים", הוסיפה. "דן היה נפלא - הוא גרם לנו להרגיש מוגנים, הוא טיפל בנו כל כך יפה והוא פינה אותנו עם שומרים חמושים מהמשטרה. הועברנו באוטובוסים לתחנת המשטרה, שם היינו עד הבוקר. השומרים היהודיים היו גיבורים - הם נפצעו וחשבו רק על ביטחוננו, ווידאו שאנחנו בטוחים".

"הוא הציל אותנו, הוא היה גיבור", אמרה בן-טוב הנרגשת. "הוא קיבל מכה בראש, אנחנו יודעים שהוא מת די במהירות. אחותו חברה טובה שלי והוריו היו אצלנו בבית. הוא התנדב למשמר האבטחה במשך הרבה שנים, מנוסה מאוד. כששמענו שהוא יהיה באירוע, אמרנו 'ברוך השם שהוא יטפל בנו היום', כי הוא אדם מתוק. זה כל כך מצער ועצוב לקהילה שלנו".

בן-טוב הדגישה כי הפיגוע הקשה לא ישנה את תחושותיה ואמונתה: "אני מאוד גאה להיות יהודית - שום דבר לא יגרום לי לשנוא את זה. אני מגדלת את ילדיי על אהבת ישראל ואהבת הדת היהודית, ושם דבר לא ישנה את זה. הילדים מפוחדים - אנחנו נהיה בבית עם הילדים למשך הימים הקרובים".