רוסיה: פוטין יעניק חנינה ליריבו חודרוקובסקי

במסיבת עיתונאים מסורתית, שבה הוא עונה לשאלות עיתונאים במגוון נושאים, התייחס נשיא רוסיה לפרשת ההדלפות של אדוארד סנואודן - שמצא מקלט במוסקבה - ועקץ את עמיתו האמריקני. פוטין הודיע כי יריבו, איל תעשיית האנרגיה חודרוקובסקי, ישוחרר מהכלא לאחר עשר שנים בשל מחלת אמו

וולאדימיר פוטין - עונה לשאלות (RT)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ערך היום (ה') את מסיבת עיתונאים החד-שנתית המסורתית שלו, שבה הוא עונה על מגוון רחב של שאלות שמציגים לו העיתונאים. פוטין התייחס לשורה של נושאים שעל הפרק - מהיחסים המורכבים והטעונים עם אוקראינה, דרך פרשת אדוארד סנואודן ועד מעצר חברות להקת הפאנק "פוסי ראיוט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נשיא רוסיה אמר בסופה של מסיבת העיתונאים של סדרת השאלות והתשובות, את מה שנחשב, וודאי ברוסיה לכותרת המשמעותית ביותר באירוע, פוטין הכריז על כוונתו להעניק חנינה לאיל תעשיית האנרגיה, אחד מיריביו של פוטין מיכאיל חודרוקובסקי "כבר בזמן הקרוב". פוטין אמר כי חודרוקובסקי  "בילה יותר מעשר שנים במאסר - זו תקופה משמעותית" הוא אמר

פוטין אמר שהוא מעניק לחודרוקובסקי חנינה מסיבות הומניטריות, כי התקבלה ממנו לאחרונה בקשה: "אימו חולה ואני חושב שזו החלטה שאני יכול לקחת, אחתום על החנינה בקרוב" אמר פוטין, אבל על פי רשת RT עורך דינו של חודרוקובסקי אמר שלא הוגשה בקשת חנינה. 

בנושא המדליף אדוארד סנואודן, שחשף את פרשת הריגול וההאזנות של הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב למנהיגים ואזרחים, סיפר פוטין על הניסיון שלו כאיש מודיעין ועל כתיבת דוחות מודעינייםוההליך הארוך שעוברים הנתונים עד שהם מגיעים לעיני המנהיגים. הוא שלח עקיצה לעבר נשיא ארה"ב ואמר: "אני מקנא באובמה , הוא יכול לרגל ולצאת מזה ללא פגע". פוטין הבהיר שרוסיה לא דנה עם סנואודן בנושאי מודיעין או ההדלפות.

מחאת הפוסי ריוט "עברה את הגבול"

על פריסת הטילים במזרח ומרכז אירופה, מצד אחד של נאט"ו ומצד שני של מוסקבה, אמר נשיא רוסיה שלמרות תנועת כוחות בשטחה של רוסיה, המדינה עדיין לא החליטה האם לפרוס טילי "איסקנדר" באיזור קלינינגראד - מובלעת רוסית סמוך לפולין בצפון מזרח אירופה. טילי "איסקנדר" הם טילי קרקע-קרקע, שמסוגלים להגיע לטווח של 400 קילומטרים ולשאת ראש נפץ גרעיני.

ישוחרר בקרוב מהמארסר. חודרוקובסקי (רויטרס)
כתב אירני שאל את פוטין מתי הוא מתכוון להגיע לביקור המובטח בטהרן? פוטין ענה "אירן היא בת ברית מועדפת באזור ואנו נשפר את היחסים עם אירן בכל המסלולים. בנוגע לשאלות המזה"ת - ההתקדמות במסלול האירני נוצרה גם בגלל שינוי פרגמטי במדיניות האמריקנית". "אסור לשכוח שהנשיא אובמה עובד תחת לחצים רבים כמו זה שמגיע מהקונגרס שדואג לאינטרסים של ישראל". פוטין הוסיף שהסקנציות לא פוגעות בהליך מול אירן ואמר "אנו צריכים להסיר את כל המכשולים כדי להימנע מעימות. זה יהיה טוב לאירן ולישראל. השגנו התקדמות בנושא האירני - אנחנו צריכים להשיג גם את בטחונה של ישראל, ללא ביטחון כזה, לא תהיה התקדמות באזור. אין צורך בעוד סנקציות".  

בנושא אוקראינה והפגנות המחאה הגדולות נגד הקשר עם מוסקבה אמר פוטין שהסיוע שהוא מתכוון להעביר למדינה הוא מהלך בין מדינות אחיות ואוהבות. הוא הבהיר שזאת לא הייתה פעולה שנועדה להרחיק את קייב מאירופה ומהאיחוד האירופי. רוסיה הודיעה אמש שתעביר 15 מיליארד דולר לכלכלה האוקראינית ותוריד את מחירי הגז.

הוא התייחס גם למחאת הארגונים הסביבתיים נגד קידוחי הנפט של רוסיה באזור הקוטב הצפוני ואמר שהוא מתכוון לממש את זכויותיה של רוסיה, למרות המחאה. בנושא להקת הפאנק ה"פוסי ראיוט", פוטין התחמק משאלת כתב סוכנות רויטרס בנושא ואמר שהוא מרחם על בנות להקת הרוק, אך "המחאה שלהן עברה את הגבול".

אובמה ופוטין, ברכות ועקיצות (AP)