סערה באיטליה בעקבות תיעוד של מהגרים אפריקנים שהופשטו וחוטאו

סרטון ששודר בטלוויזיה האיטלקית תיעד ניצולי ספינה שטבעה כשהם מופשטים ועוברים חיטוי - וגרר ביקורת חריפה. ראש ממשלת איטליה לטה הבהיר: "נעניש את כל מי שאחראי לכך", ובאיחוד האירופי גינו ואמרו: "התמונות מחרידות ולא מתקבלות על הדעת"

סערה באירופה בעקבות שידור של סרטון בטלוויזיה האיטלקית שבו נראים מהגרים מאפריקה, ניצולי ספינה שטבעה סמוך לחופי האי למפדוזה באוקטובר, כשהם מופשטים מבגדיהם ועוברים חיטוי נגד סקביאס בידי נציגי הרשויות. ראש ממשלת איטליה גינה בחריפות ואמר כי האחראים יועמדו לדין, ובאיחוד האירופי מאיימים לפתוח בהליך משפטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התקשורת האיטלקית מדווחת כי הסרטון צולם בטלפון נייד במרכז שאליו פונו ניצולי הספינה באי למפדוזה. התמונות שמוצגות בו עוררו ביקורת חריפה ברחבי העולם, וחלק מהמבקרים אף השוו את פעולת הרשויות באיטליה לזו של הנאצים במחנות הריכוז.

הממשלה האיטלקית התחייבה לחקור את הטיפול במהגרים במרכזי הפליטים, וגורמים ציבוריים רשמיים באיטליה גינו את המקרה המתועד בסרטון. על פי סוכנות הידיעות הצרפתית, גם ראש ממשלה איטליה אנריקו לטה הבטיח להעניש את כל מי שאחראי למעשים.

האיחוד האירופי איים לפתוח בצעדים משפטיים נגד מה שהגדיר "הפרה של כללי המקלט". מהאיחוד נמסר כי "התמונות מלמפדוזה הן מחרידות ובלתי מתקבלות על הדעת. אנחנו לא נהסס להפעיל את הליך ההפרה כדי להבטיח שהסטנדרטים והחובות של האיחוד האירופי יכובדו במלואם".

גופות הנספים בטביעה (רויטרס)

איטליה מנסה להתמודד עם גלי המהגרים

הסרטון, ששודר לראשונה ביום שני בערוץ הטלוויזיה הממלכתי של איטליה, הציג שורה של גברים אפריקנים במחסן. בזה אחר זה, הם הסירו את בגדיהם לפני שרוססו. פליטים סוריים עלומי שם טוענים כי הם אלו שצילמו את ה"טיפול" במהגרים האפריקנים. ההערכה היא כי התרסיס שבו רוססו נועד למנוע גרדת. "אנחנו מודעים למה שרואים בסרטון הזה" אמר קונו גליפו, מנהל המרכז שבו בוצע החיטוי, "אבל זה לא בדיוק עובד כפי שזה נראה".

גליפו הוסיף כי כאשר הווידאו צולם ב-13 בדצמבר, המהגרים הסירו מרצונם החופשי את בגדיהם, בזמן שהמתינו בתור וביקשו שהטיפול יבוצע בשטח הפתוח, ולא במקלחת סגורה.

בחודש אוקטובר, טבעו מאות מהגרים כשהסירה בה שטו התהפכה מול חופי האי למפדוזה. לאחר התאונה הטרגית, הבטיחה הממשלה האיטלקית לשפר את התנאים במרכז שאליו מגיעים המהגרים - שכבר סבל מצפיפות.