דנמרק: "המתנקש הושפע מהפיגועים בפריז"

משטרת דנמרק חושדת כי המחבל חזר לאחרונה מהמזרח התיכון, שם הושפע מתעמולה אסלאמית קיצונית. על פי ההערכות, היורה פעל לבדו. הרב הראשי לדנמרק הביע אכזבה מהקריאה של נתניהו ליהודי דנמרק לעלות לישראל: "טרור הוא לא סיבה לעשות זאת"

החשוד נורה ונהרג (רויטרס)

"היורה הושפע מהתעמולה האסלאמית הקיצונית": המשטרה הדנית פרסמה היום (ראשון) פרטים חדשים על המחבל, שביצע את שני פיגועי הירי אתמול שבמהלכם נרצח דן אוזן. היורה, שחוסל לאחר מכן, פעל בהשראת ההתקפה המיליטנטית האסלאמית בחודש שעבר בשבועון הסאטירי הצרפתי שארלי הבדו, בה נרצחו 12 איש - כך טוענים במשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר המשטרה הדנית הוסיף כי המתנקש היה מוכר לשירותי המודיעין וככל הנראה לא פעל בתיאום עם אחרים. מוקדם יותר דווח שבדירתו של החמוש, שלא זוהה בשמו, נמצאו נשק ומדים. במשטרה הדנית בודקים כעת האם היורה חזר מפעילות בארגוני הטרור במזרח התיכון.

ראשת הממשלה מניחה זר, היום (רויטרס)

"אנחנו הרוסים, מחשבותינו עם הקהילה היהודית"

קודם לכן הגיבה מרגרט השנייה, מלכת דנמרק, לגל הטרור: "זו שעה עצובה, השעה שבה אנו שומעים על היקף האירועים בימים האחרונים. מחשבותיי עם הבמאי שנרצח והשומר הצעיר מהקהילה היהודית, שהפכה ליעד הפעולות של עבריין. אני שולח את תנחומיי העמוקים לקרובי המשפחה ולשוטרים שנפצעו - זה חשוב שנעמוד יחדיו בימים הנוראים האלה ונחייה על פי הערכים של דנמרק".

ראשת ממשלת דנמרק, הלה ת'ורנינג שמידט , ביקרה בבית הכנסת בו בוצע הפיגוע והניחה זר זיכרון. "אנחנו הרוסים היום, איש איבד כאן את חייו - המחשבות שלנו עם משפחתו. היום מחשבותיה של כל דנמרק עם הקהילה היהודית, שהיא חלק מרכזי בקהילה שלנו". שמידט הוסיפה כי "אנחנו נעשה את כל מה שאנחנו יכולים כדי להגן על הקהילה היהודית במדינה שלנו".

דן אוזן, ארכיון (התקשורת הדנית)

"טרור הוא לא סיבה לעלות לישראל"

הבוקר קרא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ליהודים בכל העולם לעלות לישראל בעקבות "גל האסלאמיזציה השוטף את אירופה". דבריו של נתניהו נתקלו בביקורת דווקא מצד הרב הראשי של דנמרק, הרב יאיר מלכיאור: מלכיאור אמר כי הוא מאוכזב מהקריאה של נתניהו לעלות לישראל והוסיף כי "טרור הוא לא סיבה לעלות לישראל".

אחד ההרוגים במתקפת הטרור על דנמרק הוא דן אוזן, בן 37, שאבטח את בית הכנסת המרכזי בבירה הדנית - שם התקיים אירוע בת מצווה בהשתתפות עשרות אנשים. אוזן הוא בן לאבי ישראלי ולאם דנית, שהתגורר במדינה ומותו גרם להלם בקרב אנשי הקהילה.

זירת הפיגוע, אמש (רויטרס)

הפיגוע הראשון התרחש אתמול בשעות הצהריים כשאלמוני פתח באש לעבר בית קפה שבו ישבו פעילים למען חופש הביטוי. על פי החשד, החשוד שנמלט מהזירה שם לו למטרה מאייר שוודי שהיה במקום ובעבר פרסם קריקטורות נגד הנביא מוחמד. אדם אחד נהרג בתקרית ועוד מספר שוטרים נפצעו.

החשוד ברח מהזירה ושעות מאוחר יותר פתח באש סמוך לבית הכנסת בעיר. בשעות הבוקר המוקדמות, הצליחה המשטרה לשים ידה על החשוד, ולאחר קרב יריות קצר לחסלו.