ראש ממשלת דנמרק: "מתקפה נגד יהודים פוגעת בכולנו"

שעות לאחר שאזרח יהודי נרצח מחוץ לבית כנסת בקופנהגן, כינסה ראש ממשלת דנמרק מסיבת עיתונאים בהולה שבה התייחסה לגל הטרור בארצה. "ליהודים יש חלק חשוב מאוד בחברה שלנו, אתם לא לבד"

ראש הממשלה, ארכיון (רויטרס)

דנמרק מתאבלת ומחבקת את משפחות הקורבנות: שעות ספורות לאחר פיגועי הטרור שהכו בארצה - בכנס של פעילים למען חופש הביטוי ומחוץ לבית כנסת בעיר הבירה קופנהגן - פונה ראש הממשלה הלה תורנינג-שמידט לקהילה היהודית במסר שנועד להקל על המתיחות הגדולה. "ליהודים יש חלק חשוב מאוד בחברה הדנית", אמרה במסיבת עיתונאים שכינסה. "אני אומרת לקהילה היהודית - אתם לא לבד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תורנינג-שמידט הגיעה לבקר מחוץ לבית הכנסת שסמוך לו אירע הפיגוע, הביעה את תנחומיה - והניחה זר פרחים לזכר ההרוגים. "אנחנו עומדים כאן מול בית הכנסת היהודי בקופנהגן. אנחנו הרוסים היום, איש איבד כאן את חייו", אמרה. "היום דנמרק כולה עם הקהילה היהודית, שהיא חלק מרכזי מאיתנו. אנחנו נעשה את כל מה שאנחנו יכולים כדי להגן על הקהילה היהודית במדינה שלנו".

ראשת הממשלה מניחה זר, היום (רויטרס)

אחד ההרוגים במתקפת הטרור על דנמרק הוא דן אוזן, בן 37, שאבטח את בית הכנסת המרכזי בבירה הדנית - שם התקיים אירוע בת מצווה בהשתתפות עשרות אנשים. אוזן הוא בן לאבי ישראלי ולאם דנית, שהתגורר במדינה ומותו גרם להלם בקרב אנשי הקהילה. ראש הממשלה התייחסה לפחדים שהשמיעו חברי הקהילה היהודית והבטיחה כי כוחות הביטחון המקומיים שומרים על עירנות מרבית על מנת למנוע מאירועים דומים להתרחש.

"אנו עוקבים אחר האיומים בדנמרק", הדגישה ראש הממשלה בדבריה ששודרו בערוצי הטלוויזיה המקומיים וברחבי העולם. "אנו מיומנים בהתמודדות עם איומים כאלה, אבל למרבה הצער אנחנו לא יכולים לשמור על עצמנו מפני מטורף כמו זה שביצע את הפיגועים אתמול ובמהלך הלילה". במשטרה הדנית מעריכים כי החשוד שביצע את הירי הושפע מהמתקפה בפריז בחודש שעבר ומהתעמולה המוסלמית נגד פגיעה בכבודו של הנביא מוחמד.

דן אוזן, ארכיון (התקשורת הדנית)

"זו שעה עצובה. מחשבותיי עם הבמאי שנרצח והשומר הצעיר מהקהילה היהודית, שהפכה ליעד הפעולות של עבריין", מסרה מרגרט השנייה, מלכת דנמרק. "אני שולחת את תנחומיי העמוקים לקרובי המשפחה ולשוטרים שנפצעו. אני רוצה להודות למשטרה ולרשויות על הפעולה המהירה והיעילה שלהם. זה חשוב שנעמוד יחדיו בימים הנוראיים האלה ונחיה על פי הערכים של דנמרק".

נתניהו: "שוב נרצחו על אדמת אירופה יהודים - רק בגלל שהם יהודים"

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפיגוע הכפול, שהכה פעם נוספת ביבשת אירופה: "שוב היכה הטרור של האסלאם הקיצוני באירופה, הפעם בדנמרק. אנחנו שולחים את תנחומינו לעם הדני ולקהילה היהודית בדנמרק. שוב נרצחו על אדמת אירופה יהודים רק בגלל היותם יהודים, וגל הפיגועים הזה צפוי להימשך, ובכללו גם התקפות אנטישמיות רצחניות".

אבטחה כבדה ברחובות הבירה (רויטרס)

בפתח ישיבת הממשלה השבועית הוסיף נתניהו כי "היהודים זכאים כמובן להגנה בכל מדינה ומדינה, אבל אנחנו אומרים ליהודים, לאחינו ואחיותינו: ישראל היא הבית שלכם. אנחנו נערכים וקוראים לקליטת עלייה המונית מאירופה. אני מבקש לומר לכל יהודי אירופה, ויהודים באשר הם: 'ישראל היא הבית של כל יהודי'".

זירת הפיגוע הראשון, אתמול (רויטרס)

החשוד נורה ונהרג (רויטרס)


זירת הפיגוע, אמש (רויטרס)

הפיגוע הראשון התרחש אתמול בשעות הצהריים כשאלמוני פתח באש לעבר בית קפה שבו ישבו פעילים למען חופש הביטוי. על פי החשד, החשוד שנמלט מהזירה שם לו למטרה מאייר שוודי שהיה במקום ובעבר פרסם קריקטורות נגד הנביא מוחמד. אדם אחד נהרג בתקרית ועוד מספר שוטרים נפצעו. החשוד ברח מהזירה ושעות מאוחר יותר פתח באש סמוך לבית הכנסת בעיר. בשעות הבוקר המוקדמות, הצליחה המשטרה לשים ידה על החשוד, ולאחר קרב יריות קצר לחסלו.