"שוד הבנק הגדול בהיסטוריה": האקרים שדדו כמיליארד דולר מבנקים ברחבי העולם

העיתון "ניו יורק טיימס" חושף כי 100 בנקים ברחבי העולם נפלו קורבן למתקפת האקרים מתוחכמת, במסגרתה נשדדו מאות מיליוני דולרים. על פי הדיווח, התוקפים חדרו למערכות המחשוב של הבנקים באמצעות תוכנות זדוניות, שאפשרו להם להוציא כסף מהכסופומט על פי דרישה

השוד הגדול בהיסטוריה. ארכיון (אילוסטרציה)

קבוצת האקרים מתוחכמת הצליחה לשדוד מאות מיליוני דולרים מ-100 בנקים ב-30 מדינות שונות, כך פורסם אמש (שבת) בעיתון "ניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, מתקפת הסייבר בוצעה באמצעות תוכנות זדוניות שהצליחו לחדור לתוך מערכות המחשבים של הבנקים. עוד דווח כי התוכנות שחדרו למחשבי הבנקים אפשרו להאקרים לקבל גישה חופשית למידע לזמן ממושך.

מתוך הסכום שנגנב, 300 מיליון דולרים נשדדו על ידי האקרים מרוסיה, סין ואירופה. על פי ההערכות במערכת הבנקאית, מדובר באחד ממעשי השוד הגדולים בהיסטוריה. מרבית הבנקים שנשדדו היו ברוסיה, אך סניפים נוספים הותקפו גם ביפן, בהולנד, בשווייץ ובארצות הברית.

על פי החשד, על מנת שלא לעורר חשד, העבירו הפצחנים את הכסף למספר חשבונות בנק שונים בסכומים קטנים. לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", השליטה במערכות המחשוב בבנקים הייתה כל כך מוחלטת, עד שההאקרים היו מסוגלים להורות לכספומטים להוציא כסף מזומן - על פי דרישה.

כעת צפויים הבנקים ברחבי העולם לבחון מחדש את מערכות האבטחה שהוכיחו כי אינן יכולות להאקרים, שמעלו בכספים וגרמו לנזקים שמוערכים על פי גורמי בנקאות בעולם בכמיליארד דולרים. "פושעים תמיד ינסו למצוא את הפרצה במערכת", אמרו גורמים בכירים באינטרפול, שפועלים כעת על מנת לנסות ולאתר את החשודים במעשה.