הנרצח בפיגוע בדנמרק: חבר הקהילה היהודית דן אוזן

הותרה לפרסום זהותו של חבר הקהילה היהודית שנרצח בירי בבית הכנסת: האיש, דן אוזן, בן 37, נורה למוות בשעה ששמר על המוסד היהודי שבו התקיים אירוע. במקביל, מדווחת המשטרה בקופנהגן כי ככל הנראה הצליחה לשים את ידה על החשוד. "מסתמן כי הוא פעל לבדו", טוענים החוקרים

דן אוזן, ארכיון (התקשורת הדנית)

שעות ספורות לאחר שני הפיגועים שהכו בכנס של פעילים למען חופש הביטוי ומחוץ לבית הכנסת המרכזי בקופנהגן בירת דנמרק, נחשפים פרטיו של ההרוג בפיגוע מחוץ לבית הכנסת. על פי הדיווחים בתקשורת הדנית, ההרוג הוא דן אוזן, בן 37, בן הקהילה היהודית בקופנהגן שככל הנראה התנדב לשמור על הכניסה למבנה במהלך אירוע בת-מצווה שהתקיים באותה השעה במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר באזרח דני, בן לאב ישראלי ואם דנית שהתגורר במדינה הסקנדינבית. בקהילה היהודית הביעו הלם לאחר התקרית, שגרמה לרבים מהם לחשוש לחייהם. במקביל, דיווחה המשטרה המקומית  כי החשוד במעשים ככל הנראה חוסל לאחר קרב יריות עם כוחות הביטחון. החוקר הראשי של המקרה יורגן סקוב אמר לכלי התקשורת המקומיים כי על פי הממצאים הראשוניים, האיש פעל לבדו ואין עוד חשודים.

"המחשבות שלנו עם ההרוגים ובני משפחותיהם. אני פונה לקהילה היהודית ואומרת - אתם לא לבד", הצהירה היום ראשת הממשלה  שמידט במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה, בה שיבחה את מאמצי המשטרה  במצוד והחיסול של מבצע הירי.

בשעות הבוקר המוקדמות הגיע החשוד סמוך למטה המשטרה בעיר ופתח באש לעבר השוטרים במקום, אלה השיבו לעבר בירי ממנו נהרג. על פי החשד, שעות ספורות קודם לכן האיש הגיע לבית הכנסת המרכזי בעיר ושם ירה למוות באוזן - ופצע שני שוטרים נוספים שאיבטחו אירוע בת-מצווה שבו השתתפו עשרות מחברי הקהילה היהודית.

זירת הפיגוע מחוץ לבית הכנסת (רויטרס)

על פי הערכת המשטרה מדובר באותו אדם ששעות קודם לכן פתח באש לעבר כינוס של פעילי חופש הביטוי שהתקיים בבירה הדנית. על פי החשד, המטרה הייתה מאייר שוודי שבעבר פרסם קריקטורות שלועגות לנביא מוחמד. חייו ניצלו מאחר והסתתר במקרר במטבח של המבנה בזמן הירי.

כוננות גבוהה ברחבי קופנהגן, הלילה (רויטרס)

למרות שעדיין לא ברור אם ארגון טרור כלשהו עמד מאחורי החשוד, מדובר בפעולה שדומה לשרשרת הפיגועים בפריז, שהחלה במגזין "שארלי הבדו", והמשיכה ל"היפר-כשר", המעדנייה ברובע היהודי בעיר. "אנחנו בקהילה היהודית בעיר נמצאים במתח גדול מאוד מאז המקרה", סיפר הרב יצחק לוונטל, שליח חב"ד לקופנהגן בשיחה עם חדשות 2. "זו מתקפה על הזכות של היהודים לחיות במדינה הזו".

המצוד אחר החשוד בירי, אמש (רויטרס)

"המקרה התרחש בזמן שהתקיימה שמחה משפחתית בתוך הבניין של הקהילה היהודית, שנמצא ליד בית הכנסת המרכזי בקופנהגן", שחזר הרב בשיחת טלפון מביתו. "עמדו שוטרים בחוץ ששמרו על האירוע, ואז הגיע אדם, אני חושב שזה היה בסביבות השעה 00:30-01:00, וירה עליהם. גם גבר נוסף שהיה שם נהרג".

משטרת דנמרק, אתמול (רויטרס)

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס הבוקר לאירוע הטרור במדינה הסקנדינבית ואמר: ״שרשרת אירועי הטרור בקופנהגן, בבית הכנסת ובכנס להגנת חופש הביטוי, מוכיחה את מה שאמרנו במשך כל השנים, שישראל והיהודים סופגים את הטרור הזה קודם כל משום שהם קו החזית במלחמה שמנהל הטרור נגד המערב והעולם החופשי כולו".

לדברי שר החוץ, "הקהילה הבינלאומית כולה צריכה שלא להסתפק בהכרזות ובעצרות נגד הטרור הזה אלא להתנער מכללי הפוליטקלי-קורקט ולקיים מלחמת חורמה של ממש נגד הטרור האיסלאמי ושורשיו״.