שליח חב"ד בקופנהגן לאחר הירי: "זו מתקפה על הזכות שלנו לחיות כאן"

שליח חב"ד בדנמרק, שעזב את בניין הקהילה היהודית רק דקות לפני הפיגוע, אומר כי התחושות בקופנהגן קשות ביותר: "התושבים נשארים בבתים, יש שוטרים בכל מקום. היהודים מרגישים שלא מדובר רק במתקפה על חופש הביטוי, אלא מתקפה על עצם זכותם לגור בדנמרק"‎

שעות ספורות לאחר שרשרת הפיגועים בבירת דנמרק קופנהגן, מדווחת התקשורת המקומית כי ההרוג בירי מחוץ לבית הכנסת הוא חבר הקהילה היהודית ששמר על המקום במהלך אירוע בת מצווה שבו השתתפו עשרות בני אדם. "אנחנו בקהילה היהודית בעיר נמצאים במתח גדול מאוד מאז המקרה", סיפר הרב יצחק לוונטל, שליח חב"ד לקופנהגן בשיחה עם חדשות 2. "זו מתקפה על הזכות של היהודים לחיות במדינה הזו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באירוע הירי מחוץ לבית הכנסת, השני בתוך שעות, נרצח השומר היהודי ועוד שני שוטרים נפצעו החשוד במעשה נמלט מהמקום וככל הנראה נורה למוות מאוחר יותר במהלך עימות עם שוטרים מקומיים. לדברי הרב לוונטל, האירוע הזה הצית מחדש את הפחדים בקרב חברי הקהילה היהודית. "המשטרה מסתובבים בכל העיר, הליקופטרים באוויר. מייעצים לאנשים לא לצאת מהבית".

"המקרה התרחש בזמן שהתקיימה שמחה משפחתית בתוך הבניין של הקהילה היהודית, שזה ליד בית הכנסת המרכזי בקופנהגן", שחזר הרב בשיחת טלפון מביתו. "עמדו שוטרים בחוץ ששמרו על האירוע, ואז הגיע בנאדם, אני חושב שזה היה בסביבות השעה 00:30-01:00, וירה עליהם. גם בן אדם נוסף שהיה שם נהרג".

המשטרה בכוננות גבוהה. קופנהגן, אמש (רויטרס)

הרב אומר שאחרי סדרת הפיגועים המצב בבירת המדינה השלווה קשה ומתוח מאוד: "מאז העיר פחות או יותר במצב חירום. המשטרה מסתובבת בכל העיר, עוצרים כל רכב, מייעצים לאנשים לא לצאת מהבית ושומעים מסוקים באוויר. המצב מאוד מתוח".

לוונטל אומר כי בקהילה היהודית התחושה קשה עוד יותר: "זאת התקפה לא רק על זכות הדיבור אלא על זכות היהודים לחיות, זה בוודאי פוגע בנו קשה. אני עצמי הייתי קרוב לאזור הירי אבל יצאתי משם לפני האירוע. המצב של הקהילה היהודית עכשיו קשה, אנחנו בכוננות ובמתח גדול".

שר החוץ אביגדור ליברמן (משרד החוץ)

ליברמן: "הטרור מוכיח מה שאמרנו כל השנים"

גם שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס לאירוע הטרור במדינה הסקנדינבית ואמר: ״שרשרת אירועי הטרור בקופנהגן, בבית הכנסת ובכנס להגנת חופש הביטוי, מוכיחה את מה שאמרנו במשך כל השנים, שישראל והיהודים סופגים את הטרור הזה קודם כל משום שהם קו החזית במלחמה שמנהל הטרור נגד המערב והעולם החופשי כולו".

לדברי שר החוץ, "הקהילה הבינלאומית כולה צריכה שלא להסתפק בהכרזות ובעצרות נגד הטרור הזה אלא להתנער מכללי הפוליטקלי-קורקט ולקיים מלחמת חורמה של ממש נגד הטרור האיסלאמי ושורשיו״.

בהכנת הכתבה השתתף עמית ולדמן.