ארה"ב: חרם אקדמי על ישראל

5,000 פרופסורים ומרצים מאיגוד הפרופסורים האמריקנים החליטו להכריז על חרם אקדמי נגד ישראל, בכדי להביע "הזדהות עם סטודנטים פלסטינים שנשלל מהם החופש האקדמי שלהם"

חרם אקדמי נוסף על ישראל. ארכיון (חדשות 2)

איגוד של כ-5,000 פרופסורים אמריקנים הצביעה בעד חרם אקדמי על ישראל. בכך, הפך האיגוד הזה לקבוצה האקדמית הגדולה ביותר בארצות הברית הקוראת לבודד את ישראל על יחסה לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההחלטה התקבלה כדי להביע הזדהות עם חוקרים וסטודנטים שנשלל מהם החופש האקדמי שלהם", נמסר בהודעת האיגוד שפורסמה הערב (ב'). "אנחנו שואפים להגדיל את החופש של כולם, כולל הפלסטינים".

התומכים בחרם מודים כי החלטת איגוד הפרופסורים היא בעיקר סמלית כל עוד אף מכללה או אוניברסיטה בארצות הברית תומכת בחרם על ישראל. האיגוד קרא לבתי ספר אמריקנים וקבוצות אקדמיות נוספות לאסור שיתוף פעולה עם מוסדות ישראלים, אם כי חוקרים ישראלים בודדים עדיין יוכלו להשתתף בכנסים, להרצות באוניברסיטאות ולבצע את המחקרים שלהם עם עמיתיהם האמריקנים, כל עוד הם לא ייצגו באופן רשמי את האוניברסיטאות בישראל או את הממשלה.

"מעולם לא קראנו לפני כן להחרים את האוניברסיטאות בשום אומה", אמר פרופ' קרטיס מארז, נשיא איגוד הפרופסורים, ופרופסור ללימודים אתניים באוניברסיטת קליפורניה. "זה נכון שישנן מדינות רבות, ובהן רבות משכנותיה של ישראל, שיותר גרועות ממנה, אבל 'צריך להתחיל איפשהו".

בניגוד אליו, נשיא אוניברסיטת הרווארד לשעבר, לורנס סאמרס, השתלח במה שהוא הגדיר כ"רעיון שמכל המדינות שבעולם שעשויות להיחשב כמפרות זכויות אדם, יש רק מדינה אחת שראויה לחרם, והיא מדינת ישראל". הוא קרא לסוג של חרם הפוך, ואמר כי אוניברסיטאות צריכות לשקול מחדש אם לשלם לחברי הסגל המשתייכים לאיגוד הפרופסורים המדובר.