טרור בדנמרק: יהודי נרצח מחוץ לבית כנסת

חבר הקהילה היהודי נרצח ועוד שני שוטרים נפצעו בתקרית ירי מחוץ לבית כנסת בקופנהגן, שעות ספורות לאחר מתקפת הטרור באירוע למען חופש הביטוי בעיר. הבוקר ירו כוחות משטרה למוות בחשוד סמוך לזירת שני הפיגועים בבירה

6 נפגעו כתוצאה מהירי לעבר בית הכנסת (רויטרס)

עוד אירוע טרור בדנמרק, בתוך פחות מ-24 שעות: אדם אחד נהרג ושלושה נוספים נפגעו הלילה (ראשון) כתוצאה מירי מחוץ לבית כנסת בבירה קופנהגן. על פי דיווחים המגיעים מהמדינה, ההרוג הוא חבר הקהילה היהודית שבשעת האירוע אבטח בת מצווה שהתקיימה במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האיש מת מפצעיו לאחר שנורה בראשו סמוך למקום - ובין הפצועים ישנם גם שני שוטרים. הם נפצעו ברגליהם ובידיהם כתוצאה מהירי. היורה נמלט מהמקום וכוחות גדולים של משטרה פתחו בסריקות אחריו.

רשת סקיי הבריטית דיווחה כי משטרת קופנהגן סגרה הרמטית את אזור הירי, הקימה מחסומים רבים ברחבי הבירה והחלה בהפעלת כלבי גישוש במטרה ללכוד את החשוד. בנוסף, משטרות גרמניה ושוודיה הקימו מחסומים במעברי הגבול עם דנמרק.תחנת הטלוויזיה הדנית TV2 דיווחה כי בעקבות הירי פונתה תחנת הרכבת נוראפורט הנמצאת בקרבת מקום. עוד דווח כי עדי ראייה הבחינו באדם שנמלט מהמקום רגלית. האזור בו בוצע הירי מתואר כאזור תוסס והומה המצוי בקרבת האוניברסיטה, ומכיל ברים ומוקדי בילוי רבים - עובדה שעשויה להקל על הבריחה מזירת האירוע.

מחסומים הוקמו באזור בית הכנסת


זמן קצר אחרי תקרית הירי מחוץ לבית הכנסת - דווח על תקרית ירי נוספת מחוץ לתחנת המשטרה באזור, ככל הנראה במסגרת המרדף אחר החשוד בירי בבית הקפה ובבית הכנסת. החשוד באירוע הזה, השלישי תוך שעות בבירה הדנית, נורה למוות על ידי המשטרה לאחר שפתח באש לעבר הכוחות במקום.

שוטר סמוך לזירה (רויטרס)


משטרת דנמרק חוקרת אם החמוש שנהרג הוא האיש שאחראי לביצוע הירי באירוע למען חופש הביטוי שנערך בבית הקפה בבירה - ומאוחר יותר גם לירי בבית הכנסת. בהודעה שפרסמה המשטרה נמסר כי מוקדם עדיין לקבוע האם קיים קשר בין האירועים.

מוקדם יותר אמרה ראש ממשלת דנמרק, הלה ת'ורנינג שמידט, כי הכוננות במדינה הועלתה בעקבות מקרה הירי שהתרחש רק שעות אחדות קודם לירי אל עבר בית הכנסת, אך צעד זה לא מנע כאמור את אירוע הירי הנוסף.

החשוד בפעולת הטרור בבית הקפה (התקשורת הדנית)


שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס הבוקר לשרשרת אירועי הטרור בקופנהגן. ליברמן ציין כי "המתקפה מוכיחה שישראל והיהודים סופגים את הטרור הזה קודם כל משום שהם קו החזית במלחמה שמנהל הטרור נגד המערב והעולם החופשי כולו". ליברמן הוסיף כי משרד החוץ נמצא בקשר רציף עם שגרירות ישראל בדנמרק ועוקב מקרוב אחר האירועים.

מתקפת הירי בבית הכנסת מגיעה שעות ספורות בלבד לאחר שאתמול (שבת) בשעות הצהריים נפתחה אש לעבר בית קפה בו התקיים מפגש של פעילים למען חופש הביטוי בקופנהגן. כתוצאה מהירי נהרג אדם אחד ועוד שלושה שוטרים נפצעו באורח קל.

זירת הפיגוע בבית הקפה (רויטרס)


על פי החשד, המטרה של המתקפה הייתה לארס וילקס, קריקטוריסט שוודי מוכר שבעבר לעג באיוריו לנביא מוחמד וספג בעבר איומים על חייו. וילקס אף הוצב בשנת 2013 ברשימת המבוקשים של אל קאעידה, יחד עם מספר מאיירים של שארלי הבדו שנרצחו.

חייו של המאייר ניצלו לאחר שברח והסתתר במקרר שנמצא במקום. באירוע נכח גם השגריר הצרפתי, שלא נפגע, ודקות לאחר המקרה פרסם ציוץ בטוויטר שבו הודיע לעוקביו כי הוא נותר ללא פגע.

שוטרים בזירת הירי, אתמול (AP)


על פי הממצאים מהזירה, אסון גדול אף יותר נמנע כשלפחות שלושים קליעים נמצאו במקום. לטענת עדי ראייה שהיו באירוע, החשוד במעשה נמלט במכונית פרטית מסוג פולו של פולקסווגן, כששוטרים מקומיים דוהרים אחריו. זמן קצר לאחר מכן מצאה המשטרה את כלי הרכב כשהוא נטוש, וללא כל זכר לחשוד במעשה. "אין סיבה אחרת לירי מלבד הנוכחות של המאייר במקום", סיפר אחד מעדי הראייה לרשת סקיי הבריטית.