דנמרק: זהו החשוד במתקפת הטרור

משטרת דנמרק פרסמה תמונה המציגה את החשוד בירי לעבר בית הקפה בקופנהגן, ממנו נהרג אזרח מקומי. הכוננות ברחבי המדינה הועלתה מחשש לאירועים נוספים ומצוד מתרחש אחרו היורה. "המניע פוליטי, מדובר במתקפת טרור", אמרה ראש הממשלה

החשוד בפעולת הטרור (התקשורת הדנית)

שעות ספורות לאחר פיגוע הטרור בקופנהגן שגבה את חייו של אזרח מקומי, מפרסמת משטרת דנמרק תמונות ראשונות של החשוד במעשה. על פי החשד, האיש, גבר בגיל 25-30, פעל לבדו כשפתח באש לעבר כינוס פעילים למען חופש הביטוי שבו השתתף קריקטוריסט שוודי מוכר שפירסם בעבר איור של הנביא מוחמד. "העלינו כוננות ברחבי המדינה לאחר הפיגוע", אמרה ראש הממשלה הלה ת'ורנינג שמידט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זירת הפיגוע, היום (רויטרס)

בהודעה רשמית לתקשורת אמרו נציגי המשטרה כי הם מבקשים את עזרת הציבור במצוד אחר האיש, שתואר כבעל שיער שחור, בגובה 185 ס"מ ומבנה גוף אתלטי. המשטרה המקומית פרסמה את התמונה שצולמה על ידי מצלמת אבטחה, דקות ספורות לאחר הירי הרצחני. "אנחנו משוכנעים שמדובר במתקפה ממניע פוליטי ובכך שמדובר בפיגוע טרור", אמרה ראש הממשלה לציבור הדני.

שוטרים בזירת הירי (רויטרס)

אתמול (שבת) בשעות הצהריים עבר החשוד, שתואר על ידי עדי ראייה כ"דובר דנית" סמוך לבית הקפה שבו התרחש מפגש הפעילים, בהם השגריר הצרפתי והקריקטוריסט השוודי לארס וילקס שבעבר ספג איומים על חייו מצד גורמי אסלאם קיצוני. וילקס אף הוצב בשנת 2013 ברשימת המבוקשים של אל קאעידה, יחד עם מספר מאיירים של שארלי הבדו שנרצחו. על פי הדיווחים מהזירה, חייו של המאייר ניצלו לאחר שברח והסתתר במקרר שנמצא במקום. גם השגריר הצרפתי לא נפגע, ודקות לאחר המקרה פירסם ציוץ בטוויטר שבו הודיע לעוקביו כי הוא נותר ללא פגע.

המאייר ב"רשימת המבוקשים" (חדשות 2)

מלבד ההרוג בתקרית, נפגעו מהירי שלושה שוטרים באורח קל. על פי הממצאים מהזירה, אסון גדול אף יותר נמנע כשלפחות שלושים קליעים נמצאו במקום. לטענת עדי ראייה שהיו באירוע, החשוד במעשה נמלט במכונית פרטית מסוג פולו של פולקסווגן, כששוטרים מקומיים דוהרים אחריו. זמן קצר לאחר מכן מצאה המשטרה את כלי הרכב כשהוא נטוש, וללא כל זכר לחשוד במעשה. "אין סיבה אחרת לירי מלבד הנוכחות של המאייר במקום", סיפר אחד מעדי הראייה לרשת סקיי ניוז הבריטית.

"כוננות ברחבי דנמרק" (רויטרס)

הפיגוע הרצחני אירע שעות ספורות לאחר שפעילי ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש), פרסמו סרטון ובו איימו להמשיך את גל הפיגועים שהכה בצרפת בחודש שעבר, וגבה את חייהם של 17 בני אדם. בסרטון נראים שני פעילי הארגון כשהם אומרים כי "נחצו כל הקווים האדומים", וכי אנשיהם פרוסים ברחבי היבשת וממתינים ליום פקודה. הסרטון שכוון לארמון האליזה, קרא למוסלמים נוספים לבצע פיגועי טרור ברחבי המדינה, כמו גם בבלגיה.