שר החוץ האירני: "מחוייבים להסכם, אך לא נוותר על הכור באראק"

בראיון שהעניק ל"וושינגטון פוסט" התייחס מוחמד זריף להסכם שנחתם עם המעצמות ואמר כי ארצו מחוייבת לו במאת האחוזים. עם זאת, הצהיר כי הרפובליקה האיסלמית לא תוותר על המשך פיתוח כור המים הכבדים באראק ותמשיך להעשיר אורניום

שר החוץ האירני זריף, מהתל במערב? (AP)

מחוייבים להסכם - אבל גם להמשך הפעילות הגרעינית: שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף הצהיר כי על אף שארצו צפויה לכבד את הסכם הביניים שנחתם עם המעצמות ונועד להסדיר את סוגיית הגרעין, היא אינה מתכוונת לוותר על פיתוח כור המים הכבדים באראק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון שהעניק לעיתון "וושינגטון פוסט" אמר זריף כי ארצו מתעקשת להמשיך ולהפעיל את הכור באראק, למרות שהמערב דרש להקפיא את פעילותו לתקופה של שישה חודשים כחלק מתנאי ההסכם.

"אירן מחוייבת במאה אחוזים להשגת עסקה סופית בעניין תוכנית הגרעין", אמר זריף, אך הבהיר כי היא אינה מעוניינת לוותר על פרויקט מתקן המים הכבדים באראק. "השקענו בו מאמצים גדולים מאוד ומשאבים מרובים במשך כ-20 שנים, ולכן לא יהיה סביר להפסיק את הפעילות לפתע", הסביר שר החוץ.

בראיון הוסיף זריף כי לא ניתן יהיה לעצור גם את העשרת האורניום המתבצעת במדינה. לדבריו, ישנן דרכים רבות שבהן המערב יוכל לוודא שהכור ישמש למטרות שלום בלבד.

דבריו של שר החוץ האירני מגיעים לאחר שביום שישי האחרון הפסיקו האירנים את שיחות הגרעין בז'נבה בתגובה לצעדים חדשים שביצעה ארה"ב לכפיית הסנקציות הקיימות על אירן.