200 אלף בני אדם הפגינו בקייב נגד הנשיא

המחאה נגד ממשל ינוקוביץ' לא נרגעת ומאות אלפים יצאו להפגין בבירה ובשורת ערים בקריאה לאמץ את הסכם הסחר עם האיחוד האירופי ולזנוח את "חיבוק הדב" של רוסיה. "אתם מהווים השארה לעולם כולו", אמר הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין להמוני המפגינים, שזוכים לרוח גבית ברחבי העולם

הצעדים שנקט נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' כדי להשקיט את גל המחאה נגד ממשלתו והדיווחים, שלפיהם הוא הביע נכונות לחתום על הסכם עם האיחוד האירופי, לא מרגיעים את המפגינים בקייב. כ-200 אלף בני אדם התאספו היום (א') במרכז הבירה, במה שהוגדר על ידי כתב רשת BBC "הפגנה דרמטית", שמוכיחה את נחישותם של המפגינים, גם אחרי 4 שבועות של מחאה בתנאי מזג אוויר קשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההפגנה בקייב היא רק אחת מעשרות הפגנות שנערכות ברחבי המדינה, כשגם בבירה עצמה נערכות עצרות נוספות עם עשרות אלפי משתתפים. ההפגנות החלו ב-21 בנובמבר, לאחר שהנשיא ויקטור ינוקוביץ' דחה הסכם סחר עם אירופה, הסכם שהיה במרכז סדר היום של הציבור במדינה. במקביל, ינוקוביץ' דווקא העמיק את היחסים הכלכליים והתלות בכלכלה הרוסית - ובכך הצית ויכוח פנימי בן יותר מ-20 שנה.

"המפגינים מהווים השראה לעולם כולו"

"מפגינים למען עתיד אוקראינה" (רויטרס)
ההפגנות זכו לתמיכה של דמויות בינלאומיות בולטות כמו הסנאטור ג'ון מקיין, שהביע הבוקר הזדהות עם המפגינים. "אנחנו כאן כדי לתמוך בהליך שליו, אתם מעוררים השראה לעולם כולו", אמר הסנאטור מקיין למפגינים. "אוקראינה תעשה את אירופה למקום טוב יותר ואירופה תעשה את אוקראינה למקום טוב יותר".

ההפגנות והלחץ הבינלאומי על ינוקוביץ' הובילו את ראש ממשלתו להודיע בסוף השבוע שהממשל בוחן שוב את ההסכם עם אירופה.

"מה שקורה כאן היום היא הפיכה נגד הקולוניאליזם הרוסי, אנחנו אוקראינים!", אמר שר הפנים לשעבר ואחד ממנהיגי המפגינים יורי לוטסנקו. "אנחנו מפנים את ההאשמות שלנו למוסקבה - אנחנו לא נשמעים לפקודות ממכם, אנחנו מדינה עצמאית".