נלסון מנדלה הובא למנוחות בכפר הולדתו

אלפי בני אדם ליוו למנוחות את מנהיג דרום אפריקה לשעבר, זוכה פרס נובל והלוחם באפרטהייד, נלסון מנדלה שהלך לעולמו לפני עשרה ימים בגיל 95. מנדלה הובא למנוחות בטקס מסורתי בכפר הולדתו. בתו אמרה כי "זה המקום אליו הוא שייך"

דרום אפריקה נפרדת: אלפים ליוו למנוחות את לוחם האפרטהייד וחתן פרס נובל לשלום נלסון מנדלה, שהלך לעולמו לפני עשרה ימים בגיל 95. בתום עשרת ימי האבל, נטמן מנדלה בכפר הולדתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארונו של מנדלה, היום (רויטרס)

גופתו של מנדלה הוצבה במשך שלושה ימים בעיר פרטוריה ובתום טקס בבסיס חיל האוויר, היא הוטסה במסוק צבאי לכפרו. "הוא באמת מאמין שזה המקום אליו הוא שייך", אמרה בתו מאקי מנדלה. בכפר קונו התאסף קהל רב כבר אתמול, על מנת להיפרד ממי שנחשב אבי האומה הדרום אפריקנית. גופתו הועברה על ידי אנשי הצבא לזקני הכפר ובמהלך הלילה הוצב ארונו בחדר השינה שלו.

דרום אפריקה מתאבלת (AP)

4,500 בני אדם השתתפו בטקס, בהם בני משפחתו, נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה, חברי קבינט וגם ידוענים כמו אופרה ווינפרי והנסיך צ'ארלס. עם תום הטקס המשיכו בני משפחתו לאתר הקבורה, שם נטמן מנדלה.

בתוך האוהל שהוכן לאירוע, דיוקן של מנדלה הוצב ומאחוריו נרות. הנוכחים שרו את ההמנון הדרום אפריקני, ואת השיר "מלא את הבטחתך אלי", שיר הכנסייה החביב על מנדלה. דובר המשפחה, צ'יף מטאנזימה, שיבח את הרופאים והאחיות שטיפלו במנהיג בימיו האחרונים. "שלום לך אח יקר, המורה שלי, המנהיג שלי", ספד לנשיא לשעבר.

שני נכדיו של מנדלה, נדאבה ונאנדי, ספדו גם הם לאבי האומה, וחשפו טפח נוסף מאישיותו. "אנחנו נתגעגע אליך, לקול הזועם שלך כשאתה לא מרוצה מההתנהגות שלנו ונתגעגע גם לצחוק שלך". נשותיו של מנדלה מאצ'ל האלמנה ואישתו השנייה וויני, ישבו זו לצד זו.

בשבוע שעבר: רבבות בטקס האשכבה

רבבות בני אדם השתתפו בטקס האשכבה למנדלה שנערך לפני ארבעה ימים ביוהנסבורג. שיא ארה"ב אובמה, שהתקבל בתשואות עם כניסתו לאצטדיון, אמר כי "לעולם לא נראה אנשים כמו מנדלה, אך הצעירים בדרום אפריקה ובעולם יכולים להמשיך את מורשתו". אובמה, שלחץ עם עלייתו לבמה את ידו של נשיא קובה ראול קסטרו למרות המתיחות בין המדינות, אמר כי האשכבה נועדה "לחגוג חיים שלא היו כדוגמתם. העולם מודה לדרום אפריקה על שחלקה איתנו את נלסון מנדלה. המאבק שלו היה המאבק שלכם, הניצחון שלו היה גם שלכם".

אובמה בטקס האשכבה (AP)

נשיא ארה"ב טען כי מנדלה הוא "ענק היסטורי שהניע אומה לעבר הצדק והניע מיליארדים רבים ברחבי העולם". אובמה השווה את מנדלה למהטמה גאנדי, מרטין לותר קינג, לינקולן והאבות המייסדים של ארצות הברית: "הוא נתן עוצמה וקול למדוכאים, איחד את ארצו שעמדה להתפורר והוביל לצדק חוקתי".

אובמה הדגיש כי העבודה על פי מורשתו של מנדלה "לא הושלמה. המאבקים שבאים אחרי הניצחון של שוויון אוניברסלי לא הסתיימו. ברחבי העולם אנחנו עדיין רואים את הילדים הסובלים מרעב ומחלות, וגברים ונשים עדיין נרדפים בגלל הצורה החיצונית שלהם האמונה שלהם והאהבה שלהם".